Archivy | Autoři | Jaromír Švejdík

Jaromír Švejdík Česká republika    FSP 2009

Jaromír Švejdík

Jaromír 99, vlastním jménem Jaromír Švejdík, se narodil v Jeseníku a trvale žije v Praze. Vystřídal řadu zaměstnání. V osmdesátých letech založil skupinu Chlapi z práce. Od roku 1989 je zpěvákem a autorem většiny textů skupiny Priessnitz. Je kreslířem filmových storyboardů (Samotáři, Jedna ruka netleská, Děti Duny, Grandhotel) a komiksové trilogie Alois Nebel o výpravčím z malé stanice v pohraničí, kterému nádražím projedou celé dějiny minulého století.  Románový komiks vytvořil se spisovatelem Jaroslavem Rudišem.

Jaromír 99 je také autorem komiksu Bomber (2007): "Kdesi v pohraničí, kde krajina přišla o svou duši, leží jezero, které vždy přitahovalo nešťastné. Sem, do míst svého dětství, se na konci kariéry vrací profesionální fotbalista. V domě svých prarodičů a ve vlastní minulosti hledá, co kdysi ztratil. Lidé přicházejí a zase odcházejí. Jen jezero mlčenlivě zůstává. Možná právě v něm je ukryté největší tajemství jeho vzpomínek..."

S Jaroslavem Rudišem a nakladatelem Joachimem Dvořákem založil také komiksovou skupinu Jaromír 99 & The Bombers, s níž natočili soundtrack právě ke komiksu Bomber.
CZ | EN