Archivy | Autoři | Jean Genet

Jean Genet Francie

Jean Genet

Jeanu Genetovi byl dedikován 12. ročník Festivalu spisovatelů Praha.

Provokující a charismatický vyděděnc moderní francouzské literatury. Jeho hlas zní ozvěnou Rimbauda i Mallarmého, kulisou jeho díla je pohrdání státem.

Narodil se roku 1910 v Paříži a matka ho po narození odložila do nalezince. V patnácti letech byl poprvé odsouzen za krádež a své zážitky z polepšovny v Mettray později literárně zpracoval v románu Zázrak růže. Nechal se najmout do cizinecké legie, odkud dezertoval - i s osobními věcmi několika důstojníků; poté se již cele věnoval potulnému životu zloděje, příživníka a prostituta v různých evropských městech.

Během pobytu ve vězení ve Fresnes v roce 1942 napsal Genet svou první básnickou skladbu Na smrt odsouzený, později vydanou vlastním nákladem. Rukopis prvního románu Panna Maria v květech  byl propašován z vězení v Santé a díky přímluvě Cocteaua a Sartra byl Genet v roce 1948 na prezidentovu milost propuštěn.Romány Smuteční obřady, Querelle z Brestu a Deník zloděje napsal Genet ve vězení, dramata Přísný dozor, Služky, Balkón, Černoši a Zástěny vznikly na svobodě.

Poslední roky Genetova života zachycuje rozsáhlý text Zamilovaný zajatec a řada článků a rozhovorů vydaných souborně pod názvem Vyhlášený nepřítel.

Jean Genet zemřel v Paříži v roce 1986 a je pohřben v Larachu v Maroku.

Jean Genet_Henri Cartier-Bresson

Jean Genet: Zamilovaný zajatec

16.01.2009 Ukázky

Dílu Zamilovaný zajatec Jeana Geneta se kromě knižního vydání (Nakladatelství Gallimard, 1986) dostalo i podoby scénické. Premiérově byla divadelní hra uvedena v roce 2002 na Festivalu spisovatelů Praha v úpravě Divadla Alberta Dichy a Lary Bruhl z Paříže. Děj se odehrává v podivném šeru, v němž se mezi Palestinci a Černými pantery rodí revoluce, a uvádí čtenáře do nejistého světa, kde se neustále posunují hodnoty a pravidla, s nimiž si každý nakládá po svém. Ukázku z knihy Zamilovaný zajatec přeložil Václav Jamek.

Celý článek >
CZ | EN