Archivy | Autoři | Jerzy Pilch

Jerzy Pilch Polsko    FSP 1994

Jerzy Pilch

Jerzy Pilch, narozen 10. srpna 1952 ve Wisle, je jedním z předních současných polských spisovatelů a novinářů. Absolvent polské filologie na Jagellonské Universitě v Krakově se stal aktivním v polské undergroundové literární scéně během konce sedmdesátých let, během let osmdesátých o sobě dával vědět hlavně skrze „čtený“ magazín Na Głos (Nahlas), jehož veřejná čtení organizoval opoziční Klub Inteligencji Katolickiej (Klub katolické inteligence), i přesto, že sám Pilch se hlásí k církvi luteránské.

V roce 1989 začal přispívat svými satirickými eseji do krakovského liberálního týdeníku Tygodnik Powszechny, což mu postupně zajistilo pevnou pozici mezi polskými intelektuály. Nejlepší z těchto esejů byly později vydány ve sbírkách Rozpacz z powodu utraty furmanki (Zoufalství z důvodu ztráty povozu, 1994), Tezy o głupocie, piciu i umieraniu (Teze o hlouposti, pití a umírání, 1995) a Bezpowrotnie utracona leworęczność (Nenávratně ztracené leváctví, 1998).

V roce 1989 zároveň obdržel cenu Kościelských za svůj první svazek Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej (Vyznání autora pokoutníerotické literatury) – ironický záznam tehdejší Krakovské uměleckéscény. Jeho druhý román Spis cudzołożnic. Proza podróżna (Soupis cizoložnic. Cestovní próza, 1993) byl následně v roce 1995 zfilmován Jerzy Stuhrem. Ve stejném roce vyšel i Pilchův třetí román Inne rozkosze (Další rozkoše).

V roce 1999 po deseti letech opouští jak Tygodnik Powszechny, tak Krakov a stěhuje se do Varšavy, kde začíná psát pro týdeník Polityka. Sbírka fejetonů z tohoto období vyšla v roce 2002 pod titulem Upadek człowieka pod Dworcem Centralnym (Pád člověka u Centrálního nádraží).

Jeho nejúspěšnější knihou se stal jeho čtvrtý román Pod Mocnym Aniołem (Pod silným andělem, 2000), za který – rok po jeho vydání – získává cenu NIKE, nejprestižnější polské literární ocenění. Jeho knihy jsou kromě češtiny překládány do mnoha jazyků.

Pilchův literární styl je kritiky často přirovnáván k Witoldu Gombrowiczovi či Bohumilu Hrabalovi. Mezi jeho další díla patří Miasto utrapienia, Warszawa: Wydawnictwo Świat Książki (Město trápení), drama Narty Ojca Świętego (obě díla vyšla roku 2004) a Moje pierwsze samobójstwo, Warszawa: Wydawnictwo Świat Książki (Moje první sebevražda, 2006).




CZ | EN