Archivy | Autoři | Jiří Suchý

Jiří Suchý Česká republika    FSP 2009

Jiří Suchý

Všestranný umělec, především však divadelník, textař a básník se narodil v roce 1931 v Plzni, od roku 1936 žije v Praze. V roce 1947 začal pracovat jako grafik v reklamních ateliérech Propagační tvorba, kde se seznámil s Viktorem Sodomou. Ten hrál pro své kolegy písně převzaté ze západního rozhlasu. Jiří Suchý spolu s ním vymýšlel první privátní rozhlasové programy.

V průběhu vojenské služby ve Slaném začal psát texty na odposlechnuté melodie z Mnichovského rozhlasu, jeden z dochovaných textů Potkala ryba papouška později nazpívala Ljuba Hermanová.    

Poté se Suchý věnoval především divadlu, nejprve působil v Redutě, kde začala jeho spolupráce nejen s Jiřím Šlitrem, ale i s Miroslavem Horníčkem, později i s Ivanem Vyskočilem. V roce 1959 začala na Malé scéně Ve Smečkách umělecká dráha Divadla Sedmi Malých Forem – Semafor. Jiří Suchý stál i u vzniku Divadla Na zábradlí.

Legendární divadlo bylo počinem tvůrčí trojice – Suchý-Šlitr-Havlík. Po smrti Jiřího Šlitra a díky nepříznivým politickým poměrům byly Suchého možnosti značně omezeny. Spolupráce s F. Havlíkem však pokračovala dál a na jevišti se jeho partnery stali např. Josef Dvořák a zejména zpěvačka a herečka Jitka Molavcová. 
CZ | EN