Archivy | Autoři | John Banville

John Banville Irsko    FSP 1998

John Banville

Prozaik John Banville se narodil v roce 1945 ve Wexfordu na jihovýchodě Irska. Vstoupil na literární scénu v roce 1970 povídkovou sbírkou Dlouhý Lankin (Long Lankin). Většinu svého života strávil v Dublinu, kde od roku 1989 působí v redakci listu The Irish Times.

Banvillovy kritikou i čtenáři ceněné romány se pyšní množstvím prestižních cen.  Za knihu Doctor Copernicus získal literární cenu James Tait Black Memorial Prize v roce 1976. Román Kepler získal cenu deníku The Guardian v roce 1981. Román Moře, v češtině vydaný v roce 2006, vynesl Banvillovi v roce 2005 Booker Prize, o rok později Irish Book Awards. V roce 2009 vyšla kniha nazvaná The Infinities, roku 2012 Ancient Light a poslední v roce 2015 - The Blue Guitar.

Próza Newtonův dopis (The Newton Letter, 1982) posloužila jako předloha pro film produkovaný britskou televizní stanici Channel 4.

Banville publikuje také pod pseudonymem Benjamin Black. Zatím poslední do češtiny přeloženou knihu nazvanou Kdo je bez viny vydal pod tímto pseudonymem v roce 2008.

John Banville

Nekonečnosti Johna Banvilla

20.04.2010 Články

John Banville, vítěz Man Bookerovy ceny za román Moře, vydává novou knihu. Tentokrát vypráví metafyzický, utrpením protkaný příběh umírajícího matematika Adama Godleye, jenž připomíná Shakesperova Prospera.

Celý článek >

John Banville, foto © Rossano B. Maniscalchi

John Banville: Nedotknutelný

29.07.2009 Ukázky

Poté, co jsem strávil většinu dne v Kremlu, jsem šel procházkou zpátky do hotelu. Zprvu jsem si nevšiml auta, které se šinulo krokem vedle mě. Ještě za jízdy se otevřely dveře a na chodník křepče vyskočil vysoký, hubený mladík v přepásaném černém koženém kabátě dlouhém až po paty a blesku rychle ke mně zamířil bryskním pochodovým krokem s rukama připaženýma.

Celý článek >

John Banville

Vítěz Man Booker Prize 2005

20.10.2005 Články

Prestižní Man Bookerovu cenu, každoročně udělovanou anglicky píšícím autorů, vyjma území Spojených států amerických, letos získal irský spisovatel John Banville za román Moře (The sea).

Celý článek >
CZ | EN