Archivy | Autoři | Jose Saramago

José Saramago Portugalsko    FSP 1994

Jose Saramago

První portugalsky píšící autor, který získal Nobelovu cenu, se narodil 16. listopadu 1922 ve vesnici Azinhaga v portugalském kraji Ribatejo.

Střední školu musel z finančních důvodů opustit a vyučil se kovodělníkem. Brzy však začal pracovat v nakladatelstvích, a poté v novinách. V roce 1975 byl ale nucen se z politických důvodů tohoto místa vzdát a od té doby se živí pouze literaturou.

Debutovalv roce 1947 románem Hříšná země, který neměl u kritiky nijak pozitivní ohlasy. Romanopisec se pak odmlčel na dlouhých třicet let. Až v roce 1977 vydal svůj druhý román Příručka malířství a krasopisu.

Mezitím se intenzivně věnoval poezii, a to ve sbírkách Možné básně (1966) a Pravděpodobně radost (1970). K próze se vrací až v roce 1982 románem Baltasar a Blimunda (v originále Pověst oklášteře), kde nacházíme změnu autorského rukopisu směrem k větším společensko-historickým konstrukcím a zapojení prvků magického realismu. Byl to právě tento román, který přinesl Saramagovi mezinárodní věhlas a v roce 1998 i Nobelovu cenu za literaturu.

Romány devadesátých let přinášejí úplnějiný tón. Namísto společenských a politických skic se najednou v Saramagových knihách setkáváme s temnými filosofickými motivy,v nichž účinkují postavy beze jmen, jež se pohybují v nedefinované době a čase. Tuto autorskou linii zastupují díla: Slepota (1995) a Všechna jména (1997), v němž Saramago vzdává hold Franzi Kafkovi a jeho Zámku

José Saramago zemřel 18. června 2010.

José Saramago

Zemřel José Saramago

19.06.2010 Články

José Saramago, jediný portugalský laureát Nobelovy ceny za literaturu, autor Města slepců, kritik izraelské politiky vůči Palestincům a ateista prokletý církví za obrazoborecké Evangelium podle Ježíše Krista, zemřel na španělském ostrově Lanzarote. Jedinečného autora a hosta 4. ročníku Festivalu spisovatelů Praha připomínáme v rozhovoru z roku 2009.

Celý článek >

José Saramago

José Saramago: Baltasar a Blimunda

25.02.2009 Ukázky

z historického románu z prostředí portugalského královského dvora v 18. století

Celý článek >
CZ | EN