Archivy | Autoři | Julian Barnes

Julian Barnes Velká Británie    FSP 1997

Julian Barnes

Britský spisovatel se narodil 19. ledna 1946 v Leicesteru. Vystudoval City of London School a prestižní Magdalen College, Oxford. Poté, co pracoval jako autor hesel v Oxford English Dictionary, se vydal na novinářskou dráhu, nejprve jako kritik v Times Literary Supplement, posléze jako redaktor New Review. Dlouhá léta rovněž působil jako televizní kritik u The Observer. Své články vydal v roce 1995 pod souhrnným názvem Letters from London 1990-95.

Debutoval v roce 1980 prózou Metroland. Druhým románem, Before She Met Me (1982), se pokusil zachytit složitost mezilidských vztahů, především mezi muži a ženami. Díla, jimiž se proslavil a vydobyl si slávu a uznání, měla teprve přijít. V roce 1984 publikoval (mj. i po několika detektivních románech, které napsal pod pseudonymem Dan Kavanagh) experimentální román Flaubertův papoušek (MF 1996). Tento realistický příběh anglického lékaře Geoffreyho Braithwaita, posedlého Gustavem Flaubertem, sklidil obrovský úspěch.

Kniha Arthur & George (česky vydal v roce 2007 Odeon) je syntézou historického románu z přelomu 19. a 20. století a důmyslnou hrou s osudy slavného autora detektivních románu Sira Arthura Conana Doyla. Barnes i v tomto případě čerpá z archivních materiálů, ale zachází s nimi volně, mnohé si domýšlí, přikresluje a spojuje v nových souvislostech.

Julian Barnes, představitel postmoderny a experimentální prózy, získal Man Booker Prize v roce 2011, a to za knihu The Sense of an Ending. V roce 2012 mu byla udělena nizozemská cena Europese Literatuurprijs 2012 (opět za knihu The Sense of an Ending).

Česky doposud vyšlo: Historie světa v 10 1/2 kapitolách, Flaubertův papoušek, Jak to vlastně bylo?, Arthur & George, Žádný důvod k obavámPohlédnout do slunce, Vědomí konce, Stolek s citrony a Roviny života.

Julian Barnes byl hostem mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha v roce 1997.
ČTĚTĚ TAKÉ:

Recenze knihy Arthur & George | Ukázku z knihy Arthur & George | Smrt? Žádný důvod k obavám, přiznává Barnes ve své poslední knize | Barnes se v knize Žádný důvod k obavám zamýšlí nad smrtí Boha | Sólo pro smrt a Juliana Barnese | V Boha nevěřím, ale schází mi, píše Julian Barnes | Podřezaný poník aneb záhada zamčeného pokoje

Mistrovský kousek Juliana Barnese

07.06.2016

Recenze nejnovější knihy Juliana Barnese The Noise of Time (2016) od Alexe Prestona z deníku The Guardian.

Celý článek >

Julian Barnes: Stolek s citrony (ukázka)

29.07.2015

Stolek s citróny je sbírka povídek, které spojuje vynalézavý styl, jemný smysl pro humor a hluboká vnímavost pro zranitelnost a křehkost mezilidských vztahů. 

Celý článek >

Julian Barnes: Roviny života

12.07.2015 Ukázky

Titul vyšel letos v nakladatelství Odeon v překladu Petra Fantyse.

Celý článek >

Julian Barnes: Vědomí konce

20.06.2012 Ukázky

Barnes získal za knihu Vědomí konce (Odeon) nejen Man Bookerovu cenu, ale také Evropskou literární cenu (Europese Literatuurprijs) pro rok 2012.

Celý článek >

Julian Barnes: Nebojte se, chystám další knihy

11.11.2011

Rozhovor s Shushay Guppy s Julianem Barnesem pro The Paris Review.

Celý článek >

Recenze knihy Pohlédnout do slunce

05.01.2011

"Barnes v tomto románu vypráví o dosažitelných zázracích, ale hlavně o umění pohlédnout do ohniska (slunce, bytí i zániku), které je stejně oslnivé a svrchované jako smrt", píše Mariana Zilynská.

Celý článek >

Julian Barnes

Rozhovor s Julianem Barnesem

04.08.2009 Rozhovory

publikoval Magazín DNES 24. července roku 1997

Celý článek >

Julian Barnes

Julian Barnes: A. C. Doyle si získal můj obdiv

16.04.2009 Rozhovory

Román Arthur & George britského prozaika Juliana Barnese pojednává o případu George Edaljiho z roku 1906, do něhož zasáhl Arthur Conan Doyle, autor slavného Sherlocka Holmese. Román, který byl nominován na Man Bookerovu cenu, nyní vydává v českém překladu nakladatelství Odeon.

Celý článek >

Julian Barnes

Rozhovor s Julianem Barnesem

12.02.2009 Rozhovory

Publikovala MF DNES 27. června v roce 1997.

Celý článek >
CZ | EN