Archivy | Autoři | Katerina Anghelaki-Rooke

Katerina Anghelaki-Rooke Řecko    FSP 2008, 2004, 2000

Katerina Anghelaki-Rooke

Je-li poezie způsob myšlení, pak Katerina Anghelaki-Rooke „zmírňuje svoji vášeň jemnou ironií a klidnou lidskostí“. Narodila se roku 1939 v Athénách; ve svých básních se s lehkostí Afrodity vznáší nad ohýnky nerozumu, zhmotňuje mnohoznačnost „bolest je nekonečná černá zeměpisná délka“ – očišťuje lidskou lásku písní.

Autorčiným kmotrem a přítelem se stal proslulý řecký spisovatel Nikos Kazantzakis, autor slavného románu „Řek Zorba“ i předlohy k opeře Řecké pašije Bohuslava Martinů. Mladou Katerinu velice podporoval a její prvotinu „Samota“, kterou napsala v 16 letech, dokonce označil za jednu z nejkrásnějších básní, které kdy četl. Anghelaki-Rooke ale dodává:„Jako bych celý život žila v Kazantzakisově stínu.“

V roce 1985 a též v roce 2012 byla Katerina Anghelaki-Rooke odměněna řeckou Státní cenou za poezii. K jejím nejznámějším sbírkám  patří Tělo je vítězství a porážka snů, Magdalena, velký savec, Překládat do konce milostného života, Epilog větru, Protichůdná láska a Roztroušené stránky Penelopiny.

Charismatické řecké básnířce v rámci Festivalu spisovatelů Praha vyšla v Nakladatelství Vlasty Brtníkové lyrická sbírka „Když končí den, i v těle se stmívá“. První překlad jejích veršů do češtiny. Ona sama mluví několika jazyky, ale poezii píše výhradně v řečtině, protože je to „jazyk jejího života“. K tomu dodává: ,,Angličtina je jazykem mé lásky, jelikož můj manžel byl Angličan, francouzština jazykem mysli a ruština jazykem duše.“

Katerina Anghelaki-Rooke žije v Athénách.

 

Katerina Anghelaki-Rooke

Poezie v mém životě

18.04.2008 Články

Poezie, jedna z nejstarších květin na zemi, byla nesčetněkrát analyzována a definována všemi, kdo se pokoušeli porozumět její existenci nebo spíš příčině její existence a zároveň příčině života.

 

Celý článek >

Katerina Anghelaki-Rooke

Katerina Anghelaki-Rooke a Panos Stathojannis

18.04.2008 Rozhovory

Kolonaki, Kavárna „Filion“, březen 2003

Celý článek >

Katerina Anghelaki-Rooke

Kazantzakis - Aegina

18.04.2008 Ukázky

Katerina Anghelaki-Rooke věnovala tento text Nikosi Kazantzakisovi, autorovi slavného románu Řek Zorba.

Celý článek >

Katerina Anghelaki-Rooke

Vedro

18.04.2008 Ukázky

přeložil Miroslav Jindra

Celý článek >
CZ | EN