Archivy | Autoři | Kiran Desai

Kiran Desai Indie    FSP 2018

Kiran Desai

.

„Může být naplnění prožíváno stejně hluboce jako ztráta?“

Kiran Desai získala za svůj román Dědictví ztráty Man Bookerovu cenu. Narodila se v roce 1971 v Čandígarhu v Indii. Je dcerou uznávané indické spisovatelky Anity  Desai.

Pro Kiran Desai jsou období dešťů ozářena morální inteligencí, popisuje hořkosladké vzpomínky exulantů doma i v cizině – humor zrozený z temnoty, smích vyvlastněných. „Jestliže bůh je v detailu – od Harlemu k Himálajím – Desai zachycuje hrůzu i nádheru žití.“

Stejně jako v prvním románu Povyk v guávové zahradě (Hullabaloo in the Guava Orchard) – také zde se protíná moderna s kulturní tradicí.  Síla jejího vyprávění spolupůsobí s přírodním světem.

„Pršelo celou noc. Déšť se spustil a pak ustal, spustil se a ustal, jeho prudkosti vzdorovala země se stejnou zuřivostí. Necivilizovaná smyslná zeleň ztratila zábrany. Podobně jako mravenci, lidé se znovu vrátili na svoje cestičky, ke své civilizaci a ke svým válkám – než přijde další záplava.“

.

Kiran Desai žije v New Yorku.

Foto (a) Anette Hornischer

Markéta Musilová: Dědictví ztráty a postkolonialismus

01.08.2018 Články

Když v říjnu 2006 porota Bookerovy ceny rozhodla, že se vítězem tohoto prestižního literárního klání stane mladá spisovatelka Kiran Desai se svým teprve druhým románem Dědictví ztráty, bylo to pro mnohé překvapení.

Celý článek >

Foto (a) Anette Hornischer

Kiran Desai: Otčina

24.05.2018 Ukázky

Publikujeme krátkou autobiografickou povídku Kiran Desai s názvem Otčina, originálně otištěnou v časopise The New Yorker. Z angličtiny přeložila Blanka Pešinová.

.

Celý článek >
CZ | EN