Archivy | Autoři | Kirill Medveděv

Kirill Medveděv Rusko    FSP 2017

Viděl jsem na horách ledy se rozpouštět,
mořský přístavy, města v zlejch snech jsem znal.
Zmetka jako ty namoutě
jsem jakživ nepotkal

Kirill Medveděv je v Rusku tím nejvíc hip básníkem.

 Medveděv, nekompromisní nevůdce jen zpola viditelné undergroundové generace protivící se hodnotám putinismu, se narodil v roce 1975 v Moskvě.

Hrát v rámci systému znamená hrát podle jeho pravidel. Ale vy jste se mohli vydat i jinudy – a právě to Medveděv udělal – zřekl se práv na své dílo a odmítl svět literatury.

„Možná řeknu mladým, úplně jako démon, žijte tam, kde se žít nedá. To je teprve život.“

Podle Kirilla Medveděva musí znát každý svou cenu – estetický teror je větší než teror morální. „Další příběh, který je třeba vypovědět, je o tom, jak mě ochočená krysa kousla do penisu.“

Představte si Medveděvovu rockovou kapelu Arkadij Koc, jak sedí v policejním antonu. Představte si Majakovského s elektrickou kytarou.

„Čekají nás těžké časy.“

Dílo Kirilla Medveděva zahrnuje: Všechno špatně (Всё плохо), Invaze (Вторжение), Kokoty otců (Cocks of the Fathers), Texty publikované bez autorova svolení (Тексты, изданные без ведома автора) a Na věčnost (For Eternity).

Kirill Medveděv žije v Moskvě. 

Básník a aktivista Kirill Medvěděv: Politika už není pro umělce špinavá hra

12.12.2017 Rozhovory

Kirill Medvěděv v interview pro Českou televizi. 

Básník, rocker, politický aktivista a zakladatel Svobodného marxistického vydavatelství v Moskvě. Jedním z hostů končícího Festivalu spisovatelů byl i Kirill Medvěděv. Ve své tvorbě se vyjadřuje především k současnému dění v Rusku. 
 

Celý článek >

Proč by nás měl zajímat Kirill Medveděv

23.05.2017

Publikovali jsme na Literární.cz: 

Ostře kritizuje politický a umělecký establishment a aktivně s ním bojuje. Medveděvovy názory se propojují v knize It’s No Good, která mu v roce 2013 umožnila vstup na americkou scénu. Do angličtiny přeložené básně, eseje, polemiky a různé črty zapůsobily na tamní kritiku jako elektrický šok.

Celý článek >
CZ | EN