Archivy | Autoři | Lianke Yan

Jen Lien-kche Čína    FSP 2016

„Nepotýkám se se zločinem a trestem, ale se zločinem bez trestu a oslavováním zločinu a hříchu. A právě díky tomu je mé psaní mučivé, jako by věčně ponořené ve vřící vodě.“

Jen Lien-kche, mistr fantaskní satiry, brutální a vizuálně nespoutané, se narodil roku 1958 v odlehlé vesnici v nejlidnatější čínské provincii Che-nan. Jeho rodiště mu je nevyčerpatelným zdrojem literární inspirace, ačkoliv již léta žije v Pekingu. Je autorem množství pozoruhodných románů, povídek a esejů, nevšedních svým obsahem i stylem. Českým čtenářům se poprvé představil v roce 2008 novelou Služ lidu! Následovaly romány Čtyři knihy (2013) a Rozpukov (2016). 

V průběhu své literární kariéry posbíral Jen Lien-kche několik prestižních ocenění, včetně těch nejvýznamnějších, čínských Lu Sünovy (1996, 2000) a Lao Šeho ceny, (2005). Je laureátem Ceny Franze Kafky, kterou si v Praze převzal v roce 2014. Byl nominován na The Independent Foreign Fiction Prize (2012) a v letošním roce se podruhé objevil mezi finalisty prestižní Man Bookerovy mezinárodní ceny. Přesto se tento úspěšný a navýsost originální autor nazývá „zrádcem literární tvorby“.

„Vždy jsem toužil vytvořit jednou román, který nebudu psát pro vydání, ale jen tak sám pro sebe. Čtyři knihy jsou právě takovým pokusem psát bez skrupulí (i když nejde až na dřeň). Když říkám napsat román bez myšlenky na vydání, nemám tím na mysli jednoduše psát, co se mi zachce, opěvovat krásy světa nebo ho naplnit sračkami, které čtenář nebude moci zkousnout. Šlo mi o to, abych mohl svůj příběh převyprávět prostě tak, jak budu chtít.“

Tetralogie Čtyři knihy, které nám každá jinou optikou dávají nahlédnout osudy nedostatečně loajální inteligence v převýchovném táboře na březích Žluté řeky, v ČLR dosud vydán nebyl. O překlad do jazyka českého se zasloužila Zuzana Li, stejně jako u dalšího románu Rozpukov: místopis čínského zázraku.

Žije v Pekingu.

Jen Lien-kche: Rozpukov

31.05.2016

Nová kniha Rozpukov: Místopis čínského zázraku (2016) čínského spisovatele Jen Lien-kcheho vyšla v nakladatelství Verzone. Knihu do češtiny přeložila Zuzana Li. 

Celý článek >

Lien-kche Jen

Spisovatel Jen Lien-kche: Čína se nechá korumpovat zlem

22.11.2016 Rozhovory

Moc a peníze se spolčily a okrádají lidi o jejich duše. To je podle čínského spisovatele Jen Lien-kchea nejen téma jeho poslední knihy, ale i popis současného světa. Autor český překlad s názvem Rozpukov přijel osobně představit na pražský Festival spisovatelů. V Česku není poprvé, před dvěma lety tu obdržel Cenu Franze Kafky. „A až mi bude nejhůře, přesunu se sem nadobro,“ přislíbil v rozhovoru.

Celý článek >

Jen Lien-kche: Čtyři knihy

31.05.2016

Román Čtyři knihy vydalo roku 2013 nakladatelství Verzone v překladu Zuzany Li. 

Celý článek >

Nebesa a život mě naučily vnímat temnotu

31.05.2016

Řeč, kterou čínský autor Jen Lien-kche přednesl u příležitosti převzetí Ceny Franze Kafky v Praze v říjnu 2014.

Celý článek >
CZ | EN