Archivy | Autoři | Lídia Jorge

Lídia Jorge Portugalsko    FSP 1994

Lídia Jorge

Portugalská spisovatelka Lídia Guerreiro Jorge se narodila roku 1946 v městečku Boliqueime v jihoportugalském Algarve. Na univerzitě v Lisabonu vystudovala románskou filologii a poté působila jako středoškolská profesorka. Vyučovala nejprve ve své vlasti než roku 1968 odjela do Angoly, kde strávila dva roky, až do roku 1974 pracovala v Mosambiku. Osobní zkušenost s portugalskou koloniální Afrikou těsně před pádem impéria ji silně poznamenala. Po návratu se stala členkou Nejvyššího úřadu pro sdělovací prostředky, vedla literární semináře na lisabonské univerzitě a poslední desetiletí se věnuje pouze psaní.

Dílo Lídie Jorge je hojně překládáno a získalo mnoho prestižních ocenění, z nichž dosud nejvýznamnější jsou: ocenění portugalské Akademie věd (Prémio Ricardo Malheiros da Academia das Ciências de Lisboa) v roce 1980 za svůj debutový román Den zázraků, cenu pro evropského spisovatele roku (Prémio Jean Monet de Literatura Europeia ― Escritor Europeu do Ano) v roce 1998 za román Údolí vášně a především nejvyšší ocenění Portugalského svazu spisovatelů (Grande Prémio de Romance e Novela da Associação Portuguesa de Escritores) v roce 2003 za román Vítr hvízdající v jeřábech.

Lídia Jorge je jednou z prvních žen, které v osmdesátých letech románově ztvárnily ženský pohled na portugalskou koloniální válku. Neopomenutelná je však i spisovatelčina povídková tvorba, zařazená do souborů Manžel a jiné povídky (Marido e Outros Contos, 1992) a Spící krasavec (O Belo Adormecido, 2004). Je i autorkou knihy pro děti, Vrabcův poslední let (O Último Voo do Pardal) byl publikován v roce 2007.
CZ | EN