Archivy | Autoři | Magdaléna Platzová

Magdaléna Platzová Česká republika    FSP 2017

„Možná, že v jistou chvíli musíte vypadnout z ,hnízda’, vymanit se ze všech jeho tlaků. Jedna cesta vede do nitra.”

Pro Magdalénu Platzovou je francouzský Lyon – kde Phillip Kaufman natáčel film Nesnesitelná lehkost bytí podle románu Milana Kundery – dokonalým místem pro exil. Jeho vnější podobnost s Prahou vyvolává dokonce ještě jímavější pocit osamění. Její postavy se pohybují napříč kontinenty – ale vždy se objeví otázka domova. „Co slovo ,domov’ vlastně znamená? Je to nějaké skutečné místo anebo jen naše touha po něčem, co nikdy nemůže být?“

Prvotní uznání za svou beletrii, jež z ní učinila přední postavu své generace, získala Magdaléna Platzová, narozená v r. 1972 v Praze, v době, kdy pracovala jako redaktorka v Literárních novinách a Respektu.

V posledním románu Anarchista (The Attempt), v němž se Platzová zaměřuje na odkaz radikálních politik a hnutí jako Occupy Wall Street, je „klíčem prostoru, místo, kde den za dnem, noc za nocí někdo setrvává, spí, myslí, jí, cosi vytváří. Místo, které nelze vymazat kliknutím myši a které nepřestane iritovat ani potom, až bude po všem...”

Magdaléna Platzová, autorka sedmi knih, včetně Aaronova skoku, a připravované knihy Odvrácená strana ticha, žije v Lyonu.

Magdaléna Platzová: Anarchista /ukázka/

12.12.2017 Ukázky

Ukázka z románu Anarchista (Torst, 2013) Magdalény Platzové, ze kterého četla na 27. Festivalu spisovatelů Praha. 

Celý článek >
CZ | EN