Archivy | Autoři | Marie Iljašenko

Marie Iljašenko Česká republika    FSP 2016

foto (c) Ondřej Lipár

Básnířka zaujala veřejnost hned svou první sbírkou. Debut s názvem Osip míří na jih vyšel v roce 2015, byl nominován na cenu Magnesia Litera, ale především byl neobvykle čtenářsky úspěšný. Zaujalo, že v autorčině vnímání se zrcadlí středoevropská „kulturní zkušenost“ vyvěrající z jejích subjektivních životních prožitků. 

Narodila se roku 1983 v Kyjevě v rodině s českými a polskými kořeny, vyrůstala v Čechách, studovala rusistiku a komparatistiku na Karlově Univerzitě. 

Pro plastičtější představu o autorce dodejme, že knižně byly vydány její překlady románů Nebeské příbytky Arkadije Rovnera (Malvern, 2013) a Jeruzalémské sny Alexandra a Lva Šargorodských. Z ukrajinštiny přeložila cyklus básní Jurije Andruchovyče Písně mrtvého kohouta (Větrné mlýny, 2015) a Indie (Souvislosti 4/2015).  Je také autorkou několika povídek a esejů, které vyšly v časopisech Revolver revue, Magnus, A2 a ve slovenském Romboidu

Její básně měly úspěch i v Německu, kde byla v roce 2014 nominována na Drážďanskou cenu lyriky. 

Žije a tvoří v Praze. 


Marie Iljašenko

Marie Iljašenko

29.06.2018 Moderátoři

Celý článek >

Osip jsem já

03.05.2016

Rozhovor Adama Borziče s Marií Iljašenko o Maďarsku, nenávisti k literatuře a ptačích cestách vyšel v říjnu 2015 v literárním obtýdeníku Tvar

Celý článek >

Jak si básník zvolí středoevropské občanství

03.05.2016

Básnířka, překladatelka a editorka, v jejíž tvorbě se mísí polské, ruské, ukrajinské a české kulturní vlivy, debutovala v roce 2015. Sbírka Osip míří na jih byla hodnocena jako jeden z nejlepších počinů roku a nominována na Magnesii Literu v kategorii Objev roku. Dílo bylo kritikou označeno za zralý debut, ve kterém se zrcadlí středoevropská kulturní zkušenost.

Celý článek >

Osip míří na jih

03.05.2016

Ukázka z prvotiny Marie Iljašenko

Celý článek >
CZ | EN