Archivy | Autoři | Mario Vargas Llosa

Mario Vargas Llosa Peru

Peruánský romanopisec a esejista se narodil 28. března roku 1936 ve městě Arequipa. Po maturitě se Vargas Llosa zapsal na limskou univerzitu, obory literatura a právo. V roce 1959 odjel studovat do Španělska, kde na madridské Universitě Complutense získal titul doktor filosofie a literatury.

Debutoval souborem povídek Náčelníci, za který získal Cenu Leopolda Aríase. V 60. letech stál u počátku nevídaného uměleckého vzestupu latinsko-amerických autorů, hned jeho první román Město a psi (čes. 1966, Odeon) vydaný v roce 1963 jej dokázal proslavit.

Do podvědomí světové veřejnosti se však dostal spíše svou politickou angažovaností, kdy jako představitel levicového proudu v prezidentských volbách v roce 1990 neúspěšně kandidoval proti pravicovému peruánskému diktátoru Alberto Fujimorimu. Po tomto neúspěšném politickém angažmá Llosa na deset roků emigroval do Španělska, kde se vrátil zpět ke svému původnímu řemeslu spisovatele. Roku 1993 získal španělské občanství.

K nejznámějším dílům patří romány Město a psi (1963), Zelený dům (1965), Válka na konci světa (1981), Kozlova slavnost (2000), Ráj na druhém rohu (2003). V roce 1994 mu bylo uděleno nejprestižnější ocenění v oblasti španělsky psané literatury – Cervantesova cena.

Mario Vargas Llosa, bývalý předseda mezinárodního PEN klubu,  žije střídavě v Londýně a v Peru.
CZ | EN