Archivy | Autoři | Martin Vopěnka

Martin Vopěnka Česká republika    FSP 2012, 1997

Martin Vopěnka, foto: Michal Linhart

Ne že by souhlasil s Einsteinem – Martin Vopěnka se narodil roku 1963 v Praze, kde vystudoval, ač duší spisovatel, fakultu jaderné fyziky, pracoval ve Výzkumném ústavu psychiatrickém a od sametové revoluce se věnuje výhradně literatuře. „Vnímám svůj život jako vzácný okamžik světla, který je třeba využít.“

Nejistota a nomadismus mají pro Vopěnku zvláštní půvab: nevědomou potřebu cestovat a objevovat - a vyhýbat se českému fanfarónství coby ředitel vydavatelství Práh.

„Je-li tomu tak, že jsme každý sám sobě celým vesmírem, mohou mít naše prožitky, naše zkušenosti váhu důkazů i v případě, že jsou nesdělitelné.“

Vopěnka má modrou za zelenou a dává nám růži. „Tak jako Kafka, i on oživuje, co je v člověku iracionální, obrací záhadné a nevysvětlitelné v realitu.“

K jeho dílu patří: Kameny z hor, Balada o sestupu, Hotel uprostřed života, Antarktida na prahu konce, Moře smutku za tvým psem, Moje cesta do ztracena, Pátý rozměrSpící město a Nová planeta.

Martin Vopěnka žije v Praze.

 

Martin Vopěnka: Nová planeta

05.08.2015 Ukázky

Spisovatel Martin Vopěnka dokončil nový rozsáhlý román o zradě, lásce a civilizaci, kterému dal název Nová planeta. Nakladatelství Mladá fronta jej chystá k vydání v říjnu.

Celý článek >

Martin Vopěnka: Hotel uprostřed života

08.07.2012 Ukázky

Kniha vyšla v roce 1999 v Nakladatelství Lidové noviny.

Celý článek >

foto: Petr Machan

Martin Vopěnka: Antarktida na prahu konce

13.06.2012 Ukázky

Knihu Antarktida na prahu konce  vydalo v roce 2000 nakladatelství Práh.

Celý článek >

Martin Vopěnka, foto: Petr Machan

Martin Vopěnka: Pátý rozměr

04.05.2012 Ukázky

z autorského čtení

Celý článek >

Martin Vopěnka

Martin Vopěnka: Moře smutku za tvým psem

30.03.2012 Ukázky

Došlápla na písek vedle vozovky; batoh držela před sebou v rukách tak, aby se neumazal. Sotva nabyla rovnováhy, dveře autobusu za jejími zády bouchly. Motor zachrčel, zvířil se prach.

Celý článek >

Martin Vopěnka

Martin Vopěnka: Mám v sobě obezřetnost předků

27.02.2012 Rozhovory

Spisovatel a nakladatel Martin Vopěnka je na českém knižním trhu ojedinělou osobností. Během dvaceti let se nakladatelství Práh stalo značkou, která je synonymem kvality a serióznosti. Přesto se jeho majitel považuje spíše za autora knih, jejichž hrdinové hledají sami sebe a potýkají se s hlubokými úzkostmi. Snad židovské geny, kterými byl do života vybaven, ho nutí, aby se ve svých románech zabýval i chmurnými vizemi, kam až může dospět společnost, kde přestanou platit základní normy. Možná je jeho vidění světa zesíleno i tím, že se ženou Annou vychovávají čtyři děti. A ani proto mu není lhostejné, v jaké společnosti dnes žijeme. Ostatně – o tom svědčí jeho angažmá ve veřejném životě.

Celý článek >

Martin Vopěnka

Martin Vopěnka: Moje cesta do ztracena

09.02.2012 Ukázky

knihu Moje cesta do ztracena vydalo v roce 2005 nakladatelství Mladá fronta

Celý článek >
CZ | EN