Archivy | Autoři | Max Rudin

Max Rudin Spojené státy americké    FSP 2009

Max Rudin_by Ondrej Cerny

Max Rudin je vydavatelem Library of America od roku 1980, tedy téměř od jejího založení. Library of America není jen běžným vydavatelstvím. Je to nezisková kulturní instituce, jejímž posláním je udržovat a upevňovat literární povědomí národa a pěstovat u čtenářů hrdost na americké literární dědictví. Library of America vydává a stále uržuje v prodeji nejlepší a nejdůležitější díla amerického písemnictví (v současné době zahrnuje více než 150 titulů). Časopis Newsweek označil Library of America za nejvýznamnělší vydavatelský počin v dějinách národa.

Max Rudin píše o americké historii, literatuře, hudbě a populární kultuře pro časopisy American Heritage a Raritan. Dvakrát organizoval čtenářský maraton: v roce 1993 se četla americká poezie 19. století, v roce 1996 Nabokovova Lolita. Velkmi často přednáší v New Yorku i jiných městech. K jeho tématům mimo jiné patří Harlem Renaissance; Váleční dopisovatelé 2. světové války, Washington Irving nebo Isaac Bashevis Singer. Vytvořil a uvádí program čtení o velkých newyorských spisovatelích a významných místech, kde pobývali: Great New York Writers in Great New York Places. Od roku 1997 je porotcem Ceny Jamese Thurbera za nejlepší humoristickou knihu. V roce stého výročí narození Isaaca Bashevise Singera řídil oslavy tohoto významného jubilea, které probíhaly ve stovce kulturních institucí po celých Spojených státech.

Získal diplom v oboru anglické a americké literatury na Univerzitě v Princetonu. Magisterský titul získal na Columbijské univerzitě. Je členem správních rad nadací The Great Books Foundation a The New York Festival of Song. S manželkou a dvěma dětmi žije v New Yorku.
CZ | EN