Archivy | Autoři | Mehdi Qotbi

Mehdi Qotbi Maroko    FSP 2014


Když si prohlížíme Qotbiho malby, vydáváme se na cestu mezi znaky. Stojíme před jeho dílem na křižovatce jazyka a obrazu

„Je tím proudem znaků barva nebo jazyk, vzestupný tah arabesek či pravidelný déšť fontů? Vše je záhadou, tichem schovaným do napsaných linek,“ říká o jeho tvorbě Dominique de Villepin.

Mehdi Qotbi se narodil v roce 1951 v Rabatu ve skromných podmínkách čtvrtě Takaddoum. Když studoval na vojenském gymnáziu, nakreslil tygra na zeď školy, přestože nikdy předtím nic nemaloval, všichni byli jeho výtvorem hluboce zasaženi. 

Úspěch, který vyvolal jeho obraz, jej přimělo k rozhodnutí opustit školu i rodinu a věnovat se plně rozvíjení svého talentu. Byl přijat na École des Beaux-Arts v Rabatu, kde ho podporoval Jilali Gharbaoui, jeden z největších nefigurativních malířů. 

Později se rozhodl odjet do Francie, nejprve do Paříže, poté do Toulouse, kde také polupracoval s francouzským malířem Danielem Schintonem. 

Qotbi často tvořil se spisovateli a básníky - Adonisem, Michelem Butorem, Nathalie Sarrautovou, Octaviem Pazem nebo Léopoldem Sedarem Senghorem.

V roce 1991 založil Společnost francouzsko-marockého přátelství - důležitou instituci ve sváru dvou zemí - a je jejím prezidentem. Je nositelem francouzského Řádu umění a literatury, Řádu čestné legie a marockého Řádu trůnu.

V roce 2001 byl králem Mohammedem VI. jmenován do funkce prezidenta nově vytvořené marocké Národní nadace muzeí. Qotbiho díla se nacházejí v mnoha muzeím a sbírkách. V příštím roce chystá výstavu ve francouzském Louvre.
CZ | EN