Archivy | Autoři | Michel Houellebecq

Michel Houellebecq Francie    FSP 2005

Michel Houellebecq

Michel Houellebecq, host 15. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, jenž se konal v červnu roku 2005, je jedním z nejkontroverznějších francouzských autorů současnosti. Jeho knihy vzbuzují vášně po celém světě, získávají však mnohá literární ocenění. Houellebecq je světoběžník – narodil se na francouzském ostrově Réunion a několik let žil v Irsku. Nyní pobývá ve Španělsku.

Michel Houellebecq se narodil v roce 1958 a od dvaceti let se pohyboval v literárních kruzích. Vliv na něho mělo přátelství se slavným autorem francouzského nového románu Michelem Butorem. Začal jako básník, publicista, romanopisec a fotograf a vystupoval i na koncertech jako rockový hudebník.

Autorovou románovou prvotinou je Rozšíření bitevního pole (Extension du domaine de la lutte, 1994). Kritika ji nejprve odsoudila pro „zvrhlé a pornografické pasáže“, ale čtenáři brzy vykoupili původní náklad i reedice. Kultovní román, přeložený do více než dvaceti jazyků, byl v roce 1999 zfilmován, a roku 2004 vyšel i česky v překladu Alana Beguivina.

Elementární částice (Les Particules élémentaires, 1998) byly ještě skandálnější než první próza - přesto anebo proto za ně dostal Goncourtovu cenu. Román vzbudil protichůdné ohlasy nebývale posměšným tónem, doplněným sociologicko-analytickou studií soudobé Francie a popisy erotických scén různě namíchaných párů i „nepárů“. Roku 2001 vyšel Houellebecqův román Platforma, v němž autor kriticky mapuje současný stav západní společnosti. V roce 2007 vyšla česky próza nazvaná Možnost ostrova, roku 2011 kniha Mapa a území (Odeon) a 2015 pak román Podvolení (Odeon).

Michel Houellebecq: Podvolení

25.08.2015 Ukázky

Známý provokatér Michel Houellebecq napsal román o tom, jak se z Francie stane islámský stát. Příběh se odehrává roku 2022, kdy politické strany ve volbách raději podpoří fiktivního kandidáta strany zvané Muslimské bratrství, aby se prezidentkou nestala šéfka extrémně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Autor uvedl, že „urychluje historii“. Jeho kontroverzní románová fikce vzbudila nebývalou pozornost a kniha se v mnoha zemích stala absolutním bestsellerem.

Celý článek >

Michel Houellebecq

Michel Houellebecq: Mapa a území /ukázka/

07.07.2011

Přinášíme Vám exkluzivní ukázku z románu Mapa a území francouzského prozaika Michela Houellebecqa. Knihu, která vyjde v září letošního roku, přeložil Alan Beguivin.

Celý článek >

Michel Houellebecq

Michel Houellebecq korunován Goncourtovou cenou. Konečně!

25.11.2010 Články

z Paříže náš spolupracovník Denis Molčanov

Celý článek >

Michel Houellebecq

Rozhovor s Michelem Houellebecqem

08.11.2010 Rozhovory

Host 15. ročníku Festivalu spisovatelů Praha a jeden z nejkontroverznějších francouzských autorů současnosti budí svými romány vášnivé diskuze. Vyhraněné postoje veřejnosti ale nic němění na tom, že se autorovy knihy těší velké popularitě. V rozhovoru hovoří spisovatel nejen o svých románech, ale i o inspiračních zdrojích...

Celý článek >

Michel Houellebecq

Přijde Houellebecq o Goncourtovu cenu?

03.11.2010 Články

Podzim je ve francouzském literárním světě sezónou loveckou, do poslední chvíle není sice jisté, kdo je lovcem a kdo uloveným, celý zápas má však svá psaná i nepsaná pravidla - odměnou budiž pak sláva a ohromný nárůst prodeje vítězného titulu.

Celý článek >

Michel Houellebecq

Michel Houellebecq: Nejsem hlásná trouba

07.05.2009 Rozhovory

Krátký rozhovor se spisovatelem, který nedává rozhovory.

Celý článek >

Michel Houellebecq

Michel Houellebecq: Platforma

01.02.2008 Články

Nejdiskutovanější francouzský román posledních let. Filosofický příběh o globalizaci s prvky hard porna. Šokující a plný nenávisti, ale psaný srdcem.

Celý článek >

Michel Houellebecq

Štěstí supermarketů

24.01.2008 Ukázky

Michel Houellebecq: Abeceda kultury


Celý článek >
CZ | EN