Archivy | Autoři | Mircea Dinescu

Mircea Dinescu Rumunsko    FSP 1992

Mircea Dinescu

Básník, disident a novinář se narodil 11. listopadu 1950 v Slobozii. Vystudoval žurnalistiku na Ştefan Gheorghiu Academy. Debutoval v roce 1971 sbírkou básní Invocatie nimanui (Invocation to Nobody). Dinescovu další sbírku, Moartea citeşte ziarul (Death is reading the newspaper), odmítla v roce 1988 komunistická cenzura vydat, publikování se dočkala až o několik let později v Amsterdamu.

V roce 1989 byl vypovězen z literárního magazínu România Literară. Důvodem byl útočný a protirežimní článek, ve kterém ostře kritizoval prezidenta Nicolae Ceauşescu. Právě skutečnost, že text opublikoval francouzský list Libération vyústila v Dinescovo uvěznění. Po pádu komunismu spoluzaložil satirický magazín Academia Caţavencu. V roce 1991 byl prezidentem Romanian Writers Union.

V roce 2005 začal spolu s novinářem Cristian Tudor Popescu vydávat noviny pojmenované Gândul, o rok později však svůj podíl na novinách prodal.

Mircea Dinescu, charismatická postava, mluvčí rumunského lidu a kritik komunismu, je členem National Council for Studying the Archives of the Securitate, organizace studující činnost a spisy komunistických tajných služeb.

Za tvorbu získal Dinescu množství prestižních cen, Prizes of Romanian Writers Union v letech 1971, 1976 a 1981 a Herder Prize v roce 1999.
CZ | EN