Archivy | Autoři | Nedim Gürsel

Nedim Gürsel Turecko    FSP 2011

Nedim Gürsel

 

„Psaní je možná pouhá iluze. Zároveň je ale také skokem do prázdnoty a vzepřením se smrti."

 

Prozaik, esejista a literární kritik Nedim Gürsel se narodil roku 1951 v Gaziantepu v Turecku. Jeden z nejvýraznějších moderních tureckých autorů byl za svůj román První žena, odměněný Cenou Abdi İpekçiho za přínos k vzájemnému turecko-řeckému porozumění, nařčen z očerňování turecké armády a za román Alláhovy dcery pak obviněn z hanobení víry - tohoto obvinění nebyl dosud zproštěn. Nedim Gürsel se ku prospěchu ostatních stal noční můrou všech špatných vládců.

 

Po vojenském převratu v roce 1971 uprchl Gürsel do Paříže, kde v roce 1979 dopsal disertační práci o Nazimu Hikmetovi a Louisi Aragonovi. Na čas se vrátil do vlasti, ale další převrat v roce 1980 ho znovu vyhnal do Paříže, kde v současné době přednáší současnou tureckou literaturu na Sorbonně a působí jako vědecký pracovník Centre National de la Recherche Scientifique.

 

V roce 2004 byl Nedimu Gürselovi udělen francouzským ministrem kultury Řád umění a literatury.

 

Nedim Gürsel žije v Paříži a pravidelně navštěvuje Istanbul.

 

Nedim Gürsel

Islám v principu nepotlačoval erotismus ani senzualitu

03.05.2011 Rozhovory

Hostem 21. ročníku Festivalu spisovatelů Praha byl i turecký autor Nedim Gürsel. Vyučuje na francouzské Sorbonně, žije mezi Evropou a Istanbulem a píše romány o turecké historii i islámské kultuře. Jeho Alláhovy dcery česky už vyšly, Dobyvatel zasazený do doby kontaktů mezi otomanskou říší a Benátkami se právě připravuje. V Praze mluvil spisovatel o náboženství, politice i islámském ráji. Stejně otevřeně jako ve svých knihách, s nimiž má doma problémy. Kvůli Alláhovým dcerám byl dokonce zažalován u tureckého soudu za urážku islámu.

Celý článek >
CZ | EN