Archivy | Autoři | Norman Manea

Norman Manea Rumunsko    FSP 2004

Norman Manea

Manea se narodil 19. července roku 1936 v Burdujenu. Za druhé světové války byl s rodinou z rasových důvodů zavlečen do koncentračního tábora. Po ní absolvoval stavební institut (1959), pracoval v Suceavě a v Bukurešti (1968-71), kde byl hlavním inženýrem a působil jako vědecký pracovník. Nyní je nejpřekládanějším rumunským spisovatelem.

Norman Manea žije od roku 1986 v emigraci, zprvu v Německu, kde získal stipendium, od roku 1989 v USA, kde začal vyučovat na newyorské Bard College.

Maneovou prvotinou je povídkový svazek Noc z té dlouhé strany (1969), s níž debutoval v literárním časopise Ramuri. Následovaly psychologické prózy sdružené ve svazcích Zajatci (1970), Atrium (1974) a První brány (1975), román Synova kniha (1976) je z prostředí uměleckých kruhů padesátých let. Eseje o rumunské a světové literatuře sebral Manea do svazku Hloupého Augusta léta učednická (1979). Umělecky silnou výpověď o vztahu člověka a dějin dále podal v povídkové knize Je říjen, osm hodin (1981). Za román Černá obálka (1986) byl ostře napaden cenzurou a rozhodl se pro emigraci. V emigrantském tisku proslul jako náruživý polemik. V roce 2002 vydal autobiografický román Návrat chuligána (česky 2008, nakl. Havran).

Norman Manea je v současné době nejpřekládanějším žijícím rumunským autorem, jeho knihy jsou dostupné ve dvaceti jazycích. Západní literární kritika si všímá zejména styčných bodů s Franzem Kafkou, Bruno Schulzem a podobně.

Norman Manea

Norman Manea: Žurmunsko

13.02.2008 Ukázky

Když jsem vyšel před Barney Greengrass, okamžitě mi vyvstal před očima obličej a postava důstojníka Portofina. Široká tvář, unylý pohled, pečlivě učesané vlasy. Drobné ručky, drobné nožky, laskavý úsměv. Malý, ohleduplný mužík v tmavomodrém obleku, s modrou vázankou.

Celý článek >

Norman Manea

Norman Manea: Příčka

13.02.2008 Ukázky

Nájezd tramvají... Fialové obdélníky okna. Hlava se pokouší lehce nadzvednout: koudel zakňourá. Balkon se chvěje, koleje praskají pod náporem brontosaurů. Tělo, zavinuté do deky, sebou škubne. Vedle spustí rádio. Telefon se ozve jen zřídka. Čtvrt hodiny nato už klíč v zámku ohlašuje nepřítomnost.

Celý článek >

Norman Manea

Norman Manea: Návrat chuligána

13.02.2008 Ukázky

Oknem, širokým jako stěna, dovnitř vniká rajské jarní světlo. Muž v místnosti pozoruje hemžení v ráji z výše desátého poschodí. Budovy, firemní poutače, chodci z onoho světa. In paradise one is better off than anywhere else, měl by si opakovat i tohle ráno.

Celý článek >

Norman Manea

Mluvím s kamenem

13.02.2008 Ukázky

z rumunštiny přeložil Jiří Našinec

Celý článek >

Norman Manea

Norman Manea: Augustovo kolbiště

13.02.2008 Ukázky

„Co je to osamělost Básníka?“ zeptali se bezprostředně po válce více než před padesáti lety mladého Paula Celana, mého bukovinského spolurodáka. „Neohlášené cirkusové číslo,“ odpověděl poeta.

Celý článek >
CZ | EN