Archivy | Autoři | Per Olov Enquist

Per Olov Enquist Švédsko    FSP 1999, 1998

Per Olov Enquist

Per Olov Enquist se narodil roku 1934 v Hjoggbölle, malé vesničce na severu Švédska. Je vůdčí osobností mezi současnými evropskými spisovateli. Bydlí ve Stockholmu a zabývá se psaním románů, esejí a divadelních her. Patří k uznávaným politickým komentátorům.

Debutoval v roce 1961 románem Křišťálové oko. Následovala dlouhá řada románů, včetně Magnetikova pátá zima (1964), Pochod hudebníků (1974), Svržený anděl (1985) a Knihovna kapitána Nema (1991).

„Jeho dílo je meditací nad jazykem, tichem, utrpením promísené s mystériem vzkříšení.“

V poslední době se Enquist stále více zaměřuje na dramatickou tvorbu: Noci Tribádek (1976), Strindberg: Život (1984), Hodina rysa (1988) a Magický kruh (1994). Hra Obrázkáři (1998) měla premiéru v Divadle Komedie na počest jeho návštěvy v Praze.

V roce 1997 získal literární Cenu Selmy Lagerlöfové.

Per Olov Enquist

Zemřel Per Olov Enquist, švédský spisovatel a dramatik

28.04.2020

Ve věku 85 let zemřel dne 25. 4. 2020 jeden z nejvýznamnějších švédských spisovatelů a dramatiků 20. století, autor dvaceti románů, Per Olov Enquist. Švédským médiím to v neděli sdělili jeho příbuzní, podle nichž zemřel v sobotu večer ve spánku po dlouhé nemoci. Řadu jeho děl uvedla česká divadla, napsal i scénář k oskarovému filmu Pelle dobyvatel.

Celý článek >

Per Olov Enquist

Bez smyslu pro rytmus nelze dělat divadlo, říká Per Olov Enquist

30.07.2009 Rozhovory

Pětašedesátiletý autor, někdejší švédský reprezentant ve skoku vysokém, dnes známý spisovatel a dramatik Per Olov Enquist, se zúčastnil Festivalu spisovatelů Praha. Enquist, který nebyl v naší zemi poprvé, navštívil také představení své hry Obrázkáři v pražském Divadle Komedie.

Celý článek >

Per Olov Enquist

Per Olov Enquist: ukázka z knihy Svržený anděl

22.07.2009 Ukázky

přeložil Zbyněk Černík

Celý článek >

Per Olov Enquist

Rozhovor s Perem Olovem Enquistem

13.01.2009 Rozhovory

Per Olov Enquist debutoval v šedesátých letech minulého století a dnes patří k nejuznávanějším švédským prozaikům a dramatikům. Jeho tvorba má často zdánlivě dokumentární charakter: řada děl se dotýká skutečných událostí a osob. Fakta v nich však vždy slouží jen jako pomůcka - umožňují spisovateli nenápadně uvést čtenáře do vlastního, nezřídka značně kontroverzního myšlenkového světa.

Celý článek >

Per Olov Enquist: Kniha o Marii a Blanche

10.01.2009 Články

Úspěšný švédský romanopisec a dramatik Per Olov Enquist se znovu pustil do výzkumu možností románové formy.

Celý článek >

Per Olov Enquist

Per Olov Enquist laureátem letošní Augustovy ceny

01.12.2008 Články

Letos si nejsledovanější švédskou literární cenu odnesla vůdčí osobnost mezi současnými evropskými spisovateli, Per Olov Enquist. Členové poroty vyzdvihli především umělecké kvality jeho literárního deníku Ett annat liv (Jiný život).

Celý článek >
CZ | EN