Archivy | Autoři | Peter Matthiessen

Peter Matthiessen Spojené státy americké    FSP 2010

Peter Matthiessen

Peter Matthiessen – mistr zenu – nenasytný cestovatel – lyrický průvodce etickým prostorem – se narodil roku 1927 v New Yorku – přitahován indiánskými rezervacemi v Dakotě i mnišskými kláštery v Tibetu.

Posel všech písemných záznamů, jež vedou k lidské mysli – Matthiessen snadno zdolává vrcholky – oproštěn od „nemoci nekonečnosti“ odhaluje podstatu člověka – soustředěn na zlomyslnost, jež oplácí zlo.

„Stezku klopotně zdolává velká měděně lesklá kobylka, třpytí se na slunci jako jantar.“

Čtenář textů Petera Matthiessena „zapomíná na autora a jeho jazyk a vnímá jen stříbrné světlo hor a nekonečnou modř oblohy nad nimi“ – ačkoli autor sám často vidí „proti slunci černý obrys člověka“.

„Všechny vrcholky jsou pokryté sněhem – proč je zrovna tenhle holý?“

Jako přírodovědec a badatel napsal několik knih: Strom, kde se zrodil člověk, Sněžný levhart, V duchu Šíleného koně, Indiánská země, Řeka devítihlavého draka, Africké mlčení a Konec země. Kromě toho je autorem románů Hráči na vinici Páně, Daleká Tortuga a Země stínů, za který získal v roce 2008 Národní knižní cenu.

Peter Matthiessen zemřel 5. dubna 2014 v Sagaponacku, ve státě New York.

 

Peter Matthiessen

Peter Matthiessen: Muž, který vidí víc než ostatní

04.10.2010 Rozhovory

Popíjel s Janem Masarykem, sloužil v CIA, experimentoval s drogami a znal muže, který slyšel křičet yetiho. Jeho kniha Sněžný levhart patří k nejvíce strhujícím, kultovním dílům o čistotě přírodního světa a o duchovním hledání, jaká kdy byla napsána. Rozhovor s autorem a hostem Festivalu spisovatelů Praha pořídila pro Hospodářské noviny Naďa Klevisová.

Celý článek >

Peter Matthiessen na tiskové konferenci v Hotelu Josef

Štvala mě nespravedlnost všeho druhu

27.07.2010 Rozhovory

Jeden z nejzajímavějších rozhovorů, a to i po stránce profesní, s hosty Festivalu spisovatelů Praha vedl Jefim Fištejn (publicista Rádia Svobodná Evropa). S Peterem Matthiessenem hovořil pro časopis, který vydává společnost Pražská plynárenská a.s.

Celý článek >

Peter Matthiessen

Peter Matthiessen: Země stínů

30.06.2010 Ukázky

Z autorského čtení na 20. ročníku mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha.

Celý článek >

předání ceny Peteru Matthiessenovi

Peter Matthiessen obdrží Cenu Spirose Vergose za svobodu projevu

27.05.2010 2010

Na nedělním Gala večeru mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha bude oceněn Peter Matthiessen Cenou Spirose Vergose za svobodu projevu. Stane se tak po ruské disidentce Natalii Gorbaněvské a syrském básníku Adonisovi třetím laureátem ceny.

Celý článek >

Peter Matthiessen

Peter Matthiessen: Sněžný levhart

11.03.2010 Ukázky

přeložil Jiří Hrubý

Celý článek >
CZ | EN