Archivy | Autoři | Petr Hruška

Petr Hruška Česká republika    FSP 2018

Foto (a) Jan Bartoš

.

Petr Hruška se narodil v roce 1964. Pochází z Ostravy, jak podotýká, z industriálního monstra nacházejícího se nad ohromnými zásobami černého uhlí. Města, v jehož znetvořené podobě vždy žila kvalitní umělecká a literární scéna, na níž se Hruška podílel. Teprve po změně politických poměrů v roce 1989 mu bylo umožněno absolvovat studia české literatury. A ve své profesi je odborníkem, v současnosti pracuje v Akademii věd ČR.

Svou první sbírku poezie vydal v roce 1995 s názvem Obývací nepokoje. Následovaly další sbírky: Měsíce (1998), Vždycky se ty dveře zavíraly (2002), Auta vjíždějí do lodí (2007), Darmata(2012), která mu přinesla Státní cenu za literaturu. Je držitelem i celé řady jiných ocenění, například Drážďanské ceny lyriky. Jeho tvorba byla přeložena do mnoha světových jazyků.

Petr Hruška se významně věnuje tvorbě Karla Šiktance. Napsal o něm monografii s názvem Někde tady a připravil s ním i výjimečná autorská čtení. V současnosti dokončuje monografii o Ivanu Wernischovi, kterou nazval Daleko do ničeho.  Edičně připravil sebrané dílo svého přítele spisovatele Jana Balabána a soubor veršů Ivana Martina Jirouse. Publicisticky se profiluje v časopise Respekt a na internetovém portálu Revolver Revue. V minulém roce vydal sbírku Nevlastní.

Žije mezi Ostravou a Prahou. 

Foto (a) Jiří Zerzoň

Petr Hruška: Nevlastní

06.06.2018 Ukázky

Publikujeme ukázku ze sbírky Nevlastní (Argo, 2017) Petra Hrušky

Celý článek >
CZ | EN