Archivy | Autoři | Petr Král

Petr Král Česká republika    FSP 2008

Petr Král

...

Autor patřící k významným českým básníkům se na začátku svého uměleckého působení hlásil k surrealismu. Jeho bohatá literární tvorba zahrnuje kromě kromě sbírek básní a básnických skladeb také prózy a eseje.

V roce 1968 emigroval do Francie, kde žil a tvořil až do pádu železné opony. V roce 2010 obdržel francouzský Řád umění a literatury za své zásluhy. Před rokem se stal jednou z osobností, které vyznamenala Francouzská akademie. Je držitelem české Státní ceny za literaturu, kterou získal nejen za knihu esejů Vlastizrady, ale také za celoživotní dílo. 

Psal česky i francouzsky. Ke své dvojjazyčné tvorbě řekl:

“Dost přirozeně jsem se rozhodl psát francouzsky, když jsem do Francie emigroval, a dost přirozeně jsem se přitom nevzdal své mateřštiny, kterou tak jako tak nosím v sobě. I od toho, co jsem psal napřed francouzsky, jsem tak vždycky vzápětí pořizoval českou verzi – jako dnes od svých českých básní pořizuji verzi francouzskou.”   

Jako překladatel a editor se Král soustavně snažil o představení české poezie francouzskému publiku, například třemi antologiemi či básněmi Jaroslava Seiferta. Zasloužil se také o česká vydání některých zásadních textů francouzské avantgardy, mimo jiné rozsáhlého výboru z poezie André Bretona či prvního úplného překladu zakladatelského textu francouzského surrealismu Magnetická pole.

Původním jménem Chrzanovský, v roce 1950 přijal příjmení Král po svém otčímovi. Pocházel z lékařské rodiny, po maturitě na jedenáctileté střední škole (1959) studoval dramaturgii na FAMU (1960-1965). Poté pracoval do srpna 1968 jako redaktor v nakladatelství Orbis.

Mimo jiné působil jako lektor v prestižním nakladatelství Gallimard. V roce 1995 získal doktorát na Sorbonně. Hostoval na univerzitách v Paříži a Lyonu, rovněž na Masarykově univerzitě v Brně. 

Ústředním tématem jeho tvorby jako básníka a esejisty byl vztah mezi skutečností a obrazností. Obsáhlé dílo Petra Krále zůstává a zůstane jako významná součást písemnictví. 

Od roku 2006 žil znovu v Praze až do své smrti 17.června 2020.

Michel Deguy a Petr Král

Identita podobnosti a nepodobnosti

21.02.2010 Články

Nabitý prostor Café 35 Francouzského institutu byl v úterý večer svědkem diskuse českého básníka Petra Krále s francouzského filozofa a básníka Michela Deguye. Nesporně skvělá debata otvírala řadu otázek o současné poezii - jejích (ne)přirozených prostředků, i jejího vnímání a přijímání.

Celý článek >

Petr Král

Řád umění a literatury Petru Královi

18.02.2010 Články

Básník Petr Král obdržel 22. února z rukou francouzského velvyslance v České republice, jeho excelence Pierra Lévyho, insignie komtura francouzského Řádu umění a literatury. Při této příležitosti vznikl i rozhovor s autorem.

Celý článek >

Petr Král

Petr Král: Osmašedesátý

01.02.2010 Pražské jaro

V šedesátých letech se dělo všechno najednou. Pro mne sice začala vojnou a skončila exilem, byla to ale i léta otvírání obzorů, aspoň relativního. A nejenom v zadrátovaných Čechách; v celé Evropě – i v Americe – to byla po letech dvacátých druhá „šťastná dekáda“, v níž si rychle stárnoucí civilizace ještě našla čas snít trochu sama o sobě – třeba se zároveň sama sebou už čím dál víc znepokojovala.

Celý článek >

Petr Král

Rozhovor s Petrem Králem

11.12.2008 Rozhovory

Publikováno v Týdeníku Rozhlas číslo 46.

Celý článek >
CZ | EN