Archivy | Autoři | Petr Král

Petr Král Česká republika    FSP 2008

Petr Král

Básník, prozaik, esejista a překladatel Petr Král se narodil roku 1941 v Praze. Vystudoval dramaturgii na pražské FAMU, v šedesátých letech patřil k postsurrealistické skupině kolem Vratislava Effenbergera.

Roku 1968 emigroval do Francie, kde brzy začal psát i francouzsky. Surrealistická východiska prokládá prvky beatnické poezie ve sbírce P.S. čili cesty do ráje. Sám sebe označuje za básníka odboček.

Roku 1983 vydal rovněž ve Francii obsáhlý sborník Surrealismus v Československu. Mezi další jeho díla patří knihy Éra živých, Základní pojmy, Masiv a trhliny, či Pro anděla.

Petr Král žije v Praze.

 

Michel Deguy a Petr Král

Identita podobnosti a nepodobnosti

21.02.2010 Články

Nabitý prostor Café 35 Francouzského institutu byl v úterý večer svědkem diskuse českého básníka Petra Krále s francouzského filozofa a básníka Michela Deguye. Nesporně skvělá debata otvírala řadu otázek o současné poezii - jejích (ne)přirozených prostředků, i jejího vnímání a přijímání.

Celý článek >

Petr Král

Řád umění a literatury Petru Královi

18.02.2010 Články

Básník Petr Král obdržel 22. února z rukou francouzského velvyslance v České republice, jeho excelence Pierra Lévyho, insignie komtura francouzského Řádu umění a literatury. Při této příležitosti vznikl i rozhovor s autorem.

Celý článek >

Petr Král

Petr Král: Osmašedesátý

01.02.2010 Pražské jaro

V šedesátých letech se dělo všechno najednou. Pro mne sice začala vojnou a skončila exilem, byla to ale i léta otvírání obzorů, aspoň relativního. A nejenom v zadrátovaných Čechách; v celé Evropě – i v Americe – to byla po letech dvacátých druhá „šťastná dekáda“, v níž si rychle stárnoucí civilizace ještě našla čas snít trochu sama o sobě – třeba se zároveň sama sebou už čím dál víc znepokojovala.

Celý článek >

Petr Král

Rozhovor s Petrem Králem

11.12.2008 Rozhovory

Publikováno v Týdeníku Rozhlas číslo 46.

Celý článek >
CZ | EN