Archivy | Autoři | Rawi Hage

Rawi Hage Kanada    FSP 2020

R.Hage

...


„Existence byla jeho vyhnanstvím a nicota jeho domovem.“

...

Jeden z velkých kouzelníků literatury se narodil roku 1964 v Bejrútu v Libanonu. Zažil devítiletou libanonskou občanskou válku, poté odjel do New Yorku a v roce 1992 se usadil
v Montrealu. Neodolatelný, fascinující i klamavý Rawi Hage zachycuje šílenství bytí.

...

Bez strachu z války, smrti, smrtelnosti a normálnosti, Rawi Hage vnáší do svých próz světlo arabské poezie se smělostí starověkého mága, přestrojeného za investigativního novináře.

...

„Svět má nad námi stále vrch. Dokážeme ho jen napodobovat, ale ne rozložit. Můžeme ho snad jen odmítnout a přesvědčit sami sebe, že stavíme nebo si představujeme jeho alternativu.“

...

Mezi světově ceněné autory se zařadil už svým debutovým románem De Nirova hra, odnesl si za něj Dublinskou literární cenu. Krátce nato vyšel v českém překladu Pavla Černovského. Další autorův román  Karneval přeložil do češtiny Petr Eliáš. Prozaická díla Šváb a Beirut Hellfire Society se zatím českého překladu nedočkaly. 

...

Rawi Hage přijíždí do České republiky poprvé.

Rawi Hage

Rawi Hage a Libanonská válka: De Nirova hra

05.08.2020

Letos v dubnu tomu bylo 45 let od začátku Libanonské občanské války útokem křesťanských milic na autobus s Palestinci. Učinila z Libanonu, přezdívaného „Švýcarsko orientu“, rozbombardovanou zemi s více než 150 tisíci oběťmi. Vzájemné masakry příslušníků etnických a náboženských menšin tehdy šokovaly svět. Dnes se na tento konflikt zapomíná, ale Libanon stále prochází ekonomickým a potažmo společenským kolapsem. Obojí ve své tvorbě reflektuje Rawi Hage, který žije v Kanadě, avšak Libanon má stále na mysli. Výjimkou není ani kniha De Nirova hra. Rawi Hage letos navštíví Festival spisovatelů Praha jako jeden z hostů. 

Celý článek >
CZ | EN