Archivy | Autoři | Richard Ford

Richard Ford Spojené státy americké    FSP 1994

Richard Ford

Americký prozaik se narodil v roce 1944 v Jacksonu, ve státě Mississippi. Po univerzitních studiích v Michiganu a Kalifornii vystřídal řadu působišť po celých Spojených státech, nakonec zakotvil v New Orleansu.

Debutoval ve třiceti dvou letech románem A Piece of My Heart (1976), příběhem dvou společenských outsiderů z rodného Mississippi, srovnávaným některými kritiky s tvorbou jižanských klasiků. Rozporného přijetí se dostalo románu The Ultimate Good Luck (1981) s dobrodružnou zápletkou ze světa pašeráků drog v mexicko-americkém pohraničí.

Výrazné uznání čtenářů i kritiky následovalo až po vydání The Sportswriter, označovaného za jeden z nejlepších románů roku 1986. Hrdina je v něm postaven před nutnost začít po smrti syna a rozpadu manželství nový život. Téma obnažení lidského charakteru v konfrontaci s životní ztrátou a beznadějí se vrací i v souboru povídek Rock Springs (1987). Nezaměnitelný úsporný styl využívající uměřeně nářečních prvků a slangu charakterizuje další Fordův román Wildlife.

Román Independence Day (1995) vynesl Fordovi Pulitzerovu cenu a PEN/Faulknerovu cenu. Do češtiny byly doposud přeloženy tituly Divočina (1993), Z pekla štěstí  (1993), Americké tropy (2004) a román Kanada (2014).

Richard Ford žije v Maine, kde přednáší na Bowdoin College.

  

Richard Ford: Kanada

07.06.2016 Ukázky

Román vydala Paseka v roce 2014. Titul přeložil Jiří Hrubý.

Celý článek >
CZ | EN