Archivy | Autoři | Robert Bly

Robert Bly Spojené státy americké    FSP 1992

Robert Bly

Robert Bly se narodil 23. prosince 1926 v Minnesotě, USA. Průkopnický básník, editor, vypravěč a otec myšlenky „Mytopoetického mužského hnutí“ patří mezi jednoho z nejvíce diskutovaných amerických autorů posledních pěti dekád.

V šedesátých letech ostře vystoupil proti válce ve Vietnamu, když se stal jedním ze zakladatelů Sdružení amerických spisovatelů proti válce ve Vietnamu.

V sedmdesátých letech se tematicky zaměřil na oslavu síly mýtu, zejména pak percepcí indiánské extatické poezie, meditace a proslulého umění vyprávění příběhů.

Již básnický debut Silence in the Snowy Fields z roku 1962 významně ovlivnil směřování autorů následujících generací. Sbírka básní vydaná o pět let později The Light Around the Body (1967) mu vynesla National Book Award. Celosvětově jej však proslavil zejména bestseller Iron John: A Book About Man z roku 1990.

Je autorem více než čtyřiceti básnických sbírek, věnuje se i editorské činnosti a překládá zejména ze severských jazyků, ale také ze španělštiny a perštiny. Zatím poslední lyrickou sbírku nazvanou Turkish Pears in August: Twenty-Four Ramages vydal v roce 2007, o rok později vyšlo v jeho překladu Ibsenovo drama Peer Gynt.

 

Robert Bly získá Frostovu medaili Americké společnosti poezie

15.02.2013 Články

Americký básník, kterého proslavila kniha Iron John (knihu Železný Jan vydalo v českém překladu Mariana Siedloczka nakladatelství Argo v roce 2005), pomohl mimo jiné inspirovat „hnutí expresivních mužů".

Celý článek >
CZ | EN