Archivy | Autoři | Robert Creeley

Robert Creeley Spojené státy americké    FSP 1998

Robert Creeley

Narodil se v roce 1926 v Arlingtonu ve státě Massachusetts. V roce 1956 začal vyučovat na Black Mountain College a vydávat spolu s Charlesem Olsonem legendární literární revui Black Mountain Review. Ačkoli je známý hlavně jako básník – mezi jeho sbírky patří Pro lásku, Kousky, Okna a Ozvěny – píše také prózu, například román Ostrov a sbírku povídek Zlatokopové.

Jeho literárně-kritické studie vyšly ve sbírce Eseje. Charles Olson a Creely společně vyvinuli koncept “projekčního verše” . Český výbor z jeho prózy vyšel v roce 1979 pod názvem Variace.

Pro Creelyho „forma nikdy není ničím víc než pokračováním obsahu“. ,Proč poezie? Materiály, s nimiž pracuje, jsou tak stálé, jednoduché, nedefinovatelné, konkrétní. Stojí tak málo a tak mnoho. Dovede zaujmout celý život, a přece může člověka najít jen v životě. Je to hudba, hravý výtvor citů, poslední slovo a přijímání svátosti.‘

Robert Creeley zemřel 30. března roku 2005.

Robert Creeley

Robert Creeley v rozhovoru pro Lidové noviny

05.08.2009 Rozhovory

publikováno 28. 4. 1998

Celý článek >

Robert Creley

Robert Creeley: Podle Frosta

24.04.2009 Ukázky

(Shermanu Paulovi)

Celý článek >

Robert Creeley

Rozhovor s americkým básníkem Robertem Creeleym

24.04.2009 Rozhovory

Robert Creeley ovlivnil vývoj americké moderní poezie spoluprací s Charlesem Olsonem na konceptu „projektivního verše“. Uveřejnil řadu básnických sbírek a ačkoliv je především známý jako básník, publikoval také prózy.

Celý článek >
CZ | EN