Archivy | Autoři | Róbert Gál

Róbert Gál Slovensko    FSP 2010

Robert Gal

Vyzyvatel všech ustálených forem Róbert Gál se narodil roku 1968 v Bratislavě. Ve svých experimentálních textech, jež jsou spojením filosofických úvah i poezie v próze, zkoumá napětí mezi identitou a existencí, rychlým střihem se přenášeje přes smrt i pravdu.

Trnem růži neusvědčíš.

Róbert Gál – podle Andreie Codrescua „český Cioran“ – se vymyká nálepkám, je vizionářem, který „hloubá, čím se vlastně liší Platónova akademie od cvokárny“.

Možnost je ve skutečnosti vize. Co trvá, to přejde.

Gál je autorem sbírek aforismů a filosofických fragmentů – Epigraffiti, Znaky a príznaky, Manipulzácie – a dvou novel, které vychází v českém překladu jako dvoukniha Na křídlech/Agnomie.

Róbert Gál žije v Praze.

Róbert Gál, foto: Karel Cudlín

Róbert Gál: AGNÓMIA (úryvok)

12.07.2010 Ukázky

z autorského čtení

Celý článek >

Róbert Gál

Róbert Gál: Hranici můžeme identifikovat, teprve když ji překročíme

08.03.2010 Rozhovory

Róbert Gál je nevšedním zjevem na poli soudobé česko-slovenské prózy. Experimentátor s jazykem, mistr zkratky a filosofického uvažování. Jeho knihy mají více recenzí ve Spojených státech než na rodném Slovensku. V českém nakladatelství Agite/Fra jsou připraveny k vydání jeho prózy Na křídlech a Agnomie v překladu ze slovenštiny. Autor bydlí také od roku 1991 v Praze a svou další knihu začal psát v češtině. V červnu se představí na dvacátém ročníku mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha.

Celý článek >

Róbert Gál

Ladislav Šerý: Na hranicích nesdělitelnosti

24.02.2010 Články

Předmluva k českému překladu knihy Agnomie.

Celý článek >
CZ | EN