Archivy | Autoři | Robert Stone

Robert Stone Spojené státy americké    FSP 2000

Robert Stone

Robert Stone se narodil roku 1937 v Brooklynu, vyrůstal ve West Side na Manhattanu. Po vojenské službě u námořnictva studoval na Newyorské a Stanfordské univerzitě, kde se spřátelil s Kenem Keseym.

Začátkem sedmdesátých let působil jako novinář ve vietnamském Saigonu. Tuto zkušenost promítl do svého druhého románu Dog Soldiers (1974), který vyšel v letech 1982 a 2002 rovněž v českém překladu pod názvem Žoldáci.

Jeho první román Zrcadlová síň  získal Cenu Williama Faulknera, román Žoldáci získal Národní knižní cenu. Román Vlajka pro úsvit obdržel cenu Los Angeles Times Book Prize. Jeho dosud poslední kniha Zelená mládí (2007) přináší autorovy vzpomínky na šedesátá léta.

Robert Stone zemřel 10. ledna 2015 ve věku 77 let.

 

Zemřel Robert Stone, autor slavného románu Žoldáci

27.01.2015

Spisovatel Robert Stone zemřel ve věku 77 let v rodinném floridském sídle v Key West. Patřil mezi poslední americké intelektuální velikány, kteří usilovali o „velký román“ amerického stylu. Ostatně témata svých děl definoval slovy: Amerika a Američané.

Celý článek >

Robert Stone

Zásah v Kosovu se dá uhájit daleko snadněji, říká Robert Stone

12.08.2009 Rozhovory

Americký spisovatel Robert Stone se narodil roku 1937 v Brooklynu. Na počátku 60. let žil v New Orleansu a San Francisku, kde se aktivně zapojil do hnutí tzv. kontrakultury. V roce 1971 působil jako novinář v Jižním Vietnamu a hojně psal o nejrůznějších aspektech války. Je autorem četných próz a esejů. Pro české čtenáře je spojen s románem Žoldáci (Dog Soldiers, 1973, česky 1982), v němž kriticky zobrazil svou vietnamskou zkušenost. V dubnu byl hostem Festivalu spisovatelů Praha.

Celý článek >

Robert Stone

Rozhovor s Robertem Stonem

03.03.2009 Rozhovory

Jedním z méně nápadných hostů Festivalu spisovatelů byl Američan Robert Stone, autor románu Žoldáci.

Celý článek >
CZ | EN