Archivy | Autoři | Samuel Shimon

Samuel Shimon Irák    FSP 2015

„Tulák, buřič, uprchlík“ – Samuel Shimon – jeden z pozoruhodných spisovatelů arabského světa, se narodil roku 1956 v iráckém Al-Habbaniyahu ve starobylé asyrské komunitě.

V roce 1979 se vypravil točit filmy v Hollywoodu, odkud se dostal až do Damašku, Ammánu, Bejrútu, Nikósie, Káhiry a Tunisu – kde byl jako bezdomovec často obětí pouličního násilí.

„Něco vám povím – a doufám, že mě nebudete mít za blázna –, ale když mě týrali a bili, vybavoval jsem si v duchu scény mučení, které jsem vídal v amerických filmech. Představoval jsem si, odkud by mne asi zabírala kamera, a nastavoval jsem tím směrem k imaginárnímu objektivu obličej, abych divákům ukázal krev, jež mi tekla z úst a nosu a rozbité hlavy.“

V roce 1985 se Shimon usadil v Paříži a založil malé nakladatelství Gilgamesh, jež v roce 1996 přesídlilo do Londýna, kde se svou ženou Margaret Obank začal vydávat nejznámější časopis pro arabskou literaturu v anglickém jazyce Banipal

V roce 2011 vyšel v novém anglickém překladu Shimonův filmový autobiografický román Iráčan v Paříži, který list The Independent označil za „arabskou odpověď na Millerův Obratník Raka“. 

Samuel Shimon žije v Londýně.

Samuel Shimon: Cesta do Hollywoodu

24.11.2015 Autoři

Úryvek, který autor přečetl na 25. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, přeložila Zuzana Mayerová.

Celý článek >
CZ | EN