Archivy | Autoři | Siri Hustvedt

Siri Hustvedt Spojené státy americké    FSP 2008

Siri Hustvedt

Americká prozaička, básnířka a esejistka Siri Hustvedt se narodila 19. února roku 1955 v Northfieldu v Minnesotě. Vystudovala historii na St. Olaf College a angličtinu na Columbia University. Literární tvorbu zahájila jako básnířka a její prvotiny publikovali v The Paris Review.

První novela Siri Hustvedt s názvem The Blindfold vyšla v roce 1993. V roce 1997 následovala druhá próza The Enchantment Of Lily Dahl. Obě knihy získaly značnou popularitu a byly přeloženy do mnoha jazyků. Kniha The Blindfold navíc posloužila jako předloha k filmu s názvem Of Women and Magic, který režíroval Claude Miller. V roce 2003 vyšla prozaická kniha What I Loved, za kterou autorka v roce 2003 získala ocenění the Prix des librairies du Quebec in Canada a následovala sbírka poezie Reading to You.

Siri Hustvedt je mimo jiné i autorkou tří esejistických děl,Yonder (1998) Mysteries of the Rectangle: Essays on Painting (2005) a A Plea for Eros (2005). V roce 2008 vyšla zatím poslední kniha – The Sorrows of an American. V českém překladu byl publikován titul Léto bez mužů (Jota, 2012).

Spisovatelka žije se svým manželem, taktéž spisovatelem Paulem Austrem, v Brooklynu a v New Yorku.

Siri Hustvedt

Příběh mých nervů

26.01.2010 Články

16. ledna vyšla v německém překladu nová kniha Siri Hustvedt.

Celý článek >

Siri Hustvedt

Siri Hustvedt: Stesky Američana

22.03.2008 Ukázky

Sestra to nazvala „rok tajemství“, když se nad tím ale zpětně zamyslím, už chápu, že tu dobu nevystihuje to, co přinesla, ale to, co nepřinesla. Jeden můj pacient kdysi prohlásil: „Obcházejí ve mně duchové, nemluví ale pořád. Někdy taky nemají co říct.“ Sára většinu času přivírala nebo úplně zavírala oči v obavě, že ji to světlo oslepí.

Celý článek >

Siri Hustvedt

Siri Hustvedt: Šupiny na očích

22.03.2008 Ukázky

I teď mívám někdy dojem, že ho vidím, jak jde po ulici, jak stojí v okně nebo jak se sklání nad knížkou v kavárně. Než pochopím, že je to někdo jiný, sevřou se mi plíce a ztratím dech.

Celý článek >
CZ | EN