Archivy | Autoři | Sun´alláh Ibráhím

Sun‛alláh Ibráhím Egypt    FSP 2013

Sun‛alláh Ibráhím se narodil roku 1937 v Káhiře. Bývá nazýván egyptským Kafkou – ideálním antihrdinou. „Nechtěl jsem se stát spisovatelem – chtěl jsem být politickým aktivistou – prostě jsou věci, o nichž je třeba mluvit, k nimž se potřebuji vyjádřit.“

Ibrahim – tento rebel z Heliopolisu – již ve své první knize – napsané ve vězení merkurochromovou dezinfekcí místo inkoustu a s obálkou z papírových krabiček od jídla a hřbetem slepeným chlebovou střídkou – kritizuje nastupující globalizaci.

Jako pravý současník píše Ibrahim o korupci, finančních skandálech, mučení, zahraničních dluzích a sociálních problémech a do svých textů vkládá novinové titulky, články, popisky k fotografiím, úmrtní oznámení i reklamy. 

V minulosti všechny režimy přesvědčovaly lidi osvědčenými způsoby: vězněním a mučením. Později přidal pokrok další sofistikované metody počínaje vyhlazováním, přes televizní propagandu až po rozpravy v parlamentu.“

„Všechno se mění – hodnoty – priority – způsob života.“ 

Z bohaté prozaické tvorby Sun‛alláha Ibráhíma – Šaraf; Zprávy o vězení v oáze; Srpnová hvězda; Dhát; Bejrút, Bejrút; Růže; Byla to má věc; Ve skrytu; Turban a klobouk; Led – vyšla česky novela Komise.

Autor žije v Káhiře.

 

Rozhovor se Sun‛alláhem Ibráhímem

30.08.2016 Rozhovory

Sun‛alláh Ibráhím se narodil roku 1937 v Káhiře. Doposud vydal osm románů a sbírku povídek, řada jeho prací byla přeložena do angličtiny. V minulých dvou letech pracoval na románu Berlín 69, v němž se vyjadřuje také k sovětské okupaci 1968 v Praze. S americkou spisovatelkou Gretchen McCulloughovou se setkali v srpnu v Káhiře, aby připravili rozhovor pro Literární.cz

Celý článek >

Z autorského čtení Sun‛alláha Ibráhíma

29.05.2013 Ukázky

Autor četl z knihy Komise na Nové scéně Národního divadla 17. dubna 2013. 

Celý článek >

Sun‛alláh Ibráhím: Komise

28.01.2013 Ukázky

Novela Komise je symfonií literárního umu světového písemnictví. Prolínají se v ní magicko-realistické prvky s metodou kinematografického stylu. Ibráhím svým dílem vytyčil nový směr egyptské literatury. Komise je nadčasovou generační výpovědí, v níž autor navázal na poetiku díla F. Kafky a vytvořil příběh charakterizovaný snovou atmosférou, hlubokou beznadějí i absurditou událostí denního života.

Celý článek >

Sun‛alláh Ibráhím: Musíte se rozhodnout, co má cenu, a bojovat za to

26.01.2013 Rozhovory

Narodil se roku 1937 v Káhiře. Kvůli členství v komunistické straně se ve svých dvaadvaceti letech ocitl ve vězení, kde napsal svoji první knihu. Doposud vydal osm románů a sbírku povídek, řada jeho prací byla přeložena do angličtiny. Jeho díla jsou sarkastická, plná černého humoru ilustrujícího sebeklam společnosti při poznávání sebe sama.

Celý článek >

Sun‛alláh Ibráhím — nekompromisní člověk; autor s prozíravou uměleckou vizí

24.01.2013 Články

Pro Festival spisovatelů Praha napsal František Ondráš, významný český arabista.

Celý článek >
CZ | EN