Archivy | Autoři | Světlana Alexijevič

Světlana Alexijevič Bělorusko    FSP 2014

Autorka prozaických knih a novinářka Světlana Alexijevič se narodila 31. května 1948 v ukrajinském městě Stanislav, vyrůstala však v Bělorusku. Po ukončení studií se věnovala žurnalistice a autorskou dráhu započala v minském literárním magazínu Neman.

Jako novinářka se s odhodláním a odvahou pouští do reportáží, které nevytěsňují minulost. Dramatické události, jako byla druhá světová válka, pád Sovětského svazu či katastrofa v Černobylu, popisovala s neochvějnou vizí, že dějiny nemají být zapomenuty. 

Za své postoje se z ní brzy stala persona non grata a Lukašenkův totalitní režim se postaral o její odchod. Bělorusko opustila v roce 2000 a v dalších letech našla útočiště v Paříži a Berlíně.

K jejím nejznámějším knihám patří prozaický debut Válka nemá ženskou tvář (česky 1986) a Modlitba za Černobyl (česky 2002). Nejen díky těmto publikacím bývá charakterizována jako autorka literární kroniky sovětské a postsovětské doby.

Tvůrčí talent prokázala i na poli dokumentárním, kdy je podepsána pod scénáři více jak dvou desítek krátkých snímků. Její tři dramatické opusy byly uvedeny na evropských scénách (mimo jiné ve Francii a Německu). 

V roce 2013 obdržela Světlana Alexijevič Mírovou cenu německých knihkupců a ve Francii Prix Médicis Essai. Francouzská společnost také ocenila její poslední knihu Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka a vybrala ji v anketě o nejlepší román roku 2013. 

V roce 2015 autorka získala Nobelovu cenu za literaturu.

Sovětský člověk nechce odejít z dějin, tvrdí spisovatelka Aleksijevičová

25.11.2014 Autorka

Dlouho jsem myslela, že může existovat socialismus s lidskou tváří, říká spisovatelka Světlana Aleksijevičová. Ta při své nedávné návštěvě na Festivalu spisovatelů Praha popsala, jak ze sebe dostala sovětského člověka". Dnes patří k favoritům na Nobelovu cenu za literaturu a také ke kritikům Vladimira Putina.

Celý článek >

Spisovatelka Světlana Alexijevič o Putinovi, Ukrajině a podstatě ruského člověka

19.11.2014 Autorka

Spisovatelka a žurnalistka Světlana Alexijevič, jíž v češtině vyšla výjimečná kniha reportáží Modlitba za Černobyl a vyprávění bojovnic Rudé armády Válka nemá ženskou tvář, je nenápadný člověk. Mluví tichým hlasem, často hledá to správné slovo, znovu se o něm opatrně ujišťuje. Nešokuje, nechce ohromit. Po celou dobu našeho rozhovoru mi vlastně ani nepřišlo na mysl, že sedím proti ženě, jež letos byla v nejužším výběru na Nobelovu cenu za literaturu.

Celý článek >

Světlana Alexijevičová: Konflikt na Ukrajině je objednávkou kolektivního Putina

12.11.2014 Autorka

Bývá označována za autorku literární kroniky sovětské a postsovětské doby. Zvítězit ve válce nad Rusy není možné, říká mimo jiné. Za své postoje a tvůrčí otevřenost se stala v Bělorusku personou non grata, ale také se letos objevily spekulace o tom, že je jedním z kandidátů na Nobelovu cenu za literaturu. Ukrajinsko-běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová byla hostem Festivalu spisovatelů Praha.

Celý článek >

Světlana Alexijevič: Modlitba za Černobyl

15.08.2014 Autorka

Zdá se nám, že víme o Černobylu všechna fakta, jména, čísla… Je přirozené, že lidé chtějí zapomenout a věřit, že černobylská tragédie je minulostí. Novinářka Světlana Alexijevič jezdila do oblasti katastrofy tři roky a hovořila s lidmi různých zaměstnání, osudů, názorů, generací. 

Celý článek >

Světlana Alexijevičová

Světlana Alexijevič: Doba z druhé ruky

28.05.2014 Autorka

Bělorusko-ukrajinská spisovatelka Světlana Alexijevič podrobuje analýze život a čas v bývalém Sovětském svazu. Nikoli z perspektivy hrdinské, dějinné nebo geopolické, ale ryze intimní, vnitřní, doslova domácké. Za tuto knihu získala nejprve prestižní Prix Médicis essais a následně titul Nejlepší kniha roku 2013, kterou vyhlašuje časopis Lire. 

Celý článek >

Světlana Alexijevič: Stejný scénář

02.04.2014 Autorka

Světlana Alexijevič obdržela v roce 2013 Mírovou cenu německých knihkupců. V témže roce se dostala mezi nominované na Nobelovu cenu za literaturu. Autorka navštíví na podzim letošní Festival spisovatelů Praha, na kterém vystoupí 7. listopadu v Senátu PČR.

Celý článek >
CZ | EN