Archivy | Autoři | Světlana Alexijevič

Sovětský člověk nechce odejít z dějin, tvrdí spisovatelka Aleksijevičová Bělorusko    FSP 2014

Poslední roky bývá považována za favoritku Nobelovy ceny za literaturu. Přitom píše dokumentární romány o Velké vlastenecké válce, sovětských vojácích v Afghánistánu, o černobylské katastrofě, abychom jmenovali ty nejznámější. Spojuje je jedno – zájem o Homo sovieticus, tvora vzešlého z největšího sociálního experimentu 20. století. Člověka, který ještě nechce odejít z dějin, jak ostatně nyní ukazují události na Donbasu.

Třicet let jsem byla kronikářkou tohoto člověka. I já jsem byla jeho součástí. Definitivně jsem to ze sebe dostala v Afghánistánu. Do té doby jsem myslela, že může existovat nějaký socialismus s lidskou tváří, jak o tom mluvil třeba Dubček," říká šestašedesátiletá běloruská spisovatelka Světlana Aleksijevičová, která nedávno přijela na Festival spisovatelů Praha.

Do širšího povědomí se tato dcera vesnického učitele dostala díky knize Válka nemá ženskou tvář, vydané v roce 1985. V ní sestavuje hrůznou mozaiku příběhů žen bojujících na frontě, v partyzánských oddílech nebo žijících na okupovaných územích. Už zde Aleksijevičová ukázala svou tvůrčí metodu. Mluvila s téměř sedmi stovkami pamětnic a z jejich výpovědí složila příběh války žen. S tématy do té doby tabuizovanými, jako kolaborace, alkoholismus, sex nebo brutalita partyzánské války. Já vyrostla na běloruské vesnici, kde po válce nezbyli skoro žádní muži. A ty příběhy, které jsem slyšela od žen, byly strašlivé. Přitom v knížkách jsem se nic takového nedočetla," vysvětluje Aleksijevičová, jak našla téma pro své první dílo.

V roce 1989 vydala knihu Zinkoví chlapci o ruské intervenci v Afghánistánu a především o každodennosti vojáků plnících internacionální povinnost". Která se radikálně lišila od idylických úvodníků stranických novin. Slávu ve světě Aleksijevičové přinesla kniha Modlitba za Černobyl, jež byla přeložena i do češtiny. I zde bylo neuvěřitelné množství lží, lidé chápali, že stát se na ně vykašlal. Ale bylo to skoro fascinující sledovat, vždyť nikdo neměl zkušenost s jadernou katastrofou takového rozsahu. Musela jsem hledat nová slova, jak popsat tuhle novou zkušenost,“ říká spisovatelka, která nad jednou knihou stráví v průměru sedm let.

Sovětský člověk podle ní stále existuje. Podívejte se, co se děje v Donbasu, jakých krutostí jsou lidé schopni se dopouštět. Jako kdyby se ty miliony mrtvých za SSSR znovu probouzely, jako by se to vraždění otisklo do genetickém kódu. A zase ve jménu nějaké myšlenky," kroutí hlavou Aleksijevičová. Podle ní je právě víra v nějakou ideu pro sovětského člověka klíčová. „Důležité je, že ta myšlenka je pro něj podstatnější než lidský život. Otec byl ředitelem vesnické školy a já ho skoro neviděla, pořád byl v práci. Tři děti vyrůstaly prakticky bez táty," říká.

Spisovatelka letos publikovala článek kritizující Rusko a Putina kvůli postupu během ukrajinské krize. Náš problém je, že v sovětských dobách jsme byli disidenty vůči vládě, nyní jsme disidenty vůči vlastnímu národu," zvážní Aleksijevičová. Při přípravě poslední knihy nazvané Čas Secondhand pokládala svým respondentům otázku, zda by raději žili v normální zemi typu Dánska nebo Švédska, anebo v zemi mocné. Prý sedmdesát procent by si zvolilo věhlas proti materiálnímu prospěchu.

Myslím, že nakonec se vrátíme na evropskou cestu a budeme jako všichni ostatní. Není žádná jiná volba. Otázka ovšem je, zda se toho my dožijeme," dodává. 

 

Autor: Ondřej Soukup
publikovaly Hospodářské noviny 24. 11. 2014

Spisovatelka Světlana Alexijevič o Putinovi, Ukrajině a podstatě ruského člověka

19.11.2014 Autorka

Spisovatelka a žurnalistka Světlana Alexijevič, jíž v češtině vyšla výjimečná kniha reportáží Modlitba za Černobyl a vyprávění bojovnic Rudé armády Válka nemá ženskou tvář, je nenápadný člověk. Mluví tichým hlasem, často hledá to správné slovo, znovu se o něm opatrně ujišťuje. Nešokuje, nechce ohromit. Po celou dobu našeho rozhovoru mi vlastně ani nepřišlo na mysl, že sedím proti ženě, jež letos byla v nejužším výběru na Nobelovu cenu za literaturu.

Celý článek >

Světlana Alexijevičová: Konflikt na Ukrajině je objednávkou kolektivního Putina

12.11.2014 Autorka

Bývá označována za autorku literární kroniky sovětské a postsovětské doby. Zvítězit ve válce nad Rusy není možné, říká mimo jiné. Za své postoje a tvůrčí otevřenost se stala v Bělorusku personou non grata, ale také se letos objevily spekulace o tom, že je jedním z kandidátů na Nobelovu cenu za literaturu. Ukrajinsko-běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová byla hostem Festivalu spisovatelů Praha.

Celý článek >

Světlana Alexijevič: Modlitba za Černobyl

15.08.2014 Autorka

Zdá se nám, že víme o Černobylu všechna fakta, jména, čísla… Je přirozené, že lidé chtějí zapomenout a věřit, že černobylská tragédie je minulostí. Novinářka Světlana Alexijevič jezdila do oblasti katastrofy tři roky a hovořila s lidmi různých zaměstnání, osudů, názorů, generací. 

Celý článek >

Světlana Alexijevičová

Světlana Alexijevič: Doba z druhé ruky

28.05.2014 Autorka

Bělorusko-ukrajinská spisovatelka Světlana Alexijevič podrobuje analýze život a čas v bývalém Sovětském svazu. Nikoli z perspektivy hrdinské, dějinné nebo geopolické, ale ryze intimní, vnitřní, doslova domácké. Za tuto knihu získala nejprve prestižní Prix Médicis essais a následně titul Nejlepší kniha roku 2013, kterou vyhlašuje časopis Lire. 

Celý článek >

Světlana Alexijevič: Stejný scénář

02.04.2014 Autorka

Světlana Alexijevič obdržela v roce 2013 Mírovou cenu německých knihkupců. V témže roce se dostala mezi nominované na Nobelovu cenu za literaturu. Autorka navštíví na podzim letošní Festival spisovatelů Praha, na kterém vystoupí 7. listopadu v Senátu PČR.

Celý článek >




CZ | EN