Archivy | Autoři | Tariq Ali

Tariq Ali Pákistán    FSP 2008

Tariq Ali

„Tariq Ali neztratil nic ze své vášnivosti, pro kterou se stal v roce 1968 symbolem ducha doby – stále se odmítá přidat k nevyléčitelným cynikům a zůstává věrný sám sobě.“

Spisovatel, novinář a filmový scénárista Tariq Ali se narodil roku 1943 v Lahore v Pákistánu. Vystudoval filosofii, ekonomii a politologii na univerzitě v Oxfordu, kde se poprvé zapojil do studentského hnutí – účastnil se zejména demonstrací proti válce ve Vietnamu a na podporu „socialismu s lidskou tváří“ v Československu.

Je autorem desítky teoretických prací pojednávajících o historii a politice - 1968: Pochody v ulicích, Střet fundamentalistů, Hovory s Edwardem Saidem, O impériu a odboji, Piráti z Karibiku.

Napsal několik historických románů z prostředí islámu: Stín granátového jablka, Kniha o Saladinovi, Kamenná žena a Sultán v Palermu.

S Howardem Brentonem napsal tři dramata: Íránské noci, Moskevské zlato a Ošklivé řeči.

Tariq Ali pravidelně promlouvá ve vysílání BBC a přispívá svými články do listu The Guardian a London Review of Books. Je redaktorem nakladatelství Verso a časopisu New Left Review.

Tariq Ali žije v Londýně.

 

T.Ali, od M.Mařáka

Tariq Ali: Píseň mi napsal Lennon i Rolling Stones

24.07.2009 Rozhovory

Vzpomíná na rok 1968, hudebního velikána Johna Lennona i na Rolling Stones. "Je zarážející, jak lidé jako Havel propadli víře ve Spojené státy," říká spisovatel Tariq Ali v rozhovoru pro MF Dnes.

Celý článek >

Tariq Ali

Tariq Ali: Kam se poděl všechen hněv?

19.04.2008 Články

Nesouhlas s válkou ve Vietnamu podnítil v roce 1968 protesty a nepokoje po celém světě, od Paříže a Prahy až po Mexiko. Tariq Ali se zamýšlí po čtyřech desetiletích nad odkazem roku 1968.

Celý článek >

Tariq Ali

Tariq Ali: výňatky z knihy Hovory o impériu a odboji

19.04.2008 Ukázky

Spojené státy americké, které dosud koketovaly s neo-isolacionismem, se nyní rozhodly, že chtějí řídit svět. Spojené státy by měly otevřeně vystoupit a oznámit světu: „Jsme jediná imperialistická velmoc a budeme vám vládnout, a jestli se vám to nelíbí, máte smůlu.“ Amerika se ke svému imperialismu vždycky bála přiznat. Dnes se začíná osmělovat. Svým způsobem je to tak lepší. Víme, před kým pokleknout.

Celý článek >

Tariq Ali, foto © Rossano B.Maniscalchi

Tariq Ali: Sultán v Palermu

19.04.2008 Ukázky

První věta je nejdůležitější. Napovídal mu to instinkt a také četba starověkých rukopisů. Jak dobře to kdysi jejich autoři chápali, jak pečlivě volili, čím začít, jak hladce jim šla práce kupředu, jakmile se jednou rozhodli. Kde má začít? A jak? Záviděl jim možnosti, které jim nabízel jejich svět, jejich schopnost pátrat po vědění, ať bylo kdekoli.

Celý článek >

Tariq Ali

John Lennon a Yoko Ono: Dejte lidem moc!

08.04.2008 Rozhovory

V rozhovoru s Robinem Blackburnem a Tariqem Alim

Celý článek >

Tariq Ali

Tariq Ali versus John Lennon

11.03.2008 Články

V České republice je v těchto dnech uváděn dobový snímek USA versus John Lennon, a to u příležitosti sedmadvacátého výročí smrti Johna Lennona.

Celý článek >
CZ | EN