Archivy | Autoři | Vladimír Křivánek

Vladimír Křivánek Česká republika    FSP 1997

Vladimir Krivanek

Básník, literární historik, kritik a vědecký pracovník Ústavu pro českou literaturu Akademie věd se narodil 7. května 1951 v Kolíně. Vystudoval češtinu a historii na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Na počátku 90. let byl šéfredaktorem časopisu mladé literatury Iniciály a jako předseda občanského sdružení Litterula usiloval o propagaci české literatury. V letech 1990 – 2005 přednášel dějiny české literatury dvacátého století a vedl interpretační semináře na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, zároveň v letech 2001 – 2004 působil na Literární akademii v Praze, kde vedl seminář tvůrčího psaní a přednášel literární teorii a kritiku. Od roku 2006 přednáší českou literaturu devatenáctého století a vede interpretační semináře na Pedagogické fakultě Technické univerzity v Liberci.

Křivánek debutoval v osmdesátých letech. Svou literární dráhu vždy důsledně dělil na samotnou básnickou tvorbu (dosud vydal sedm básnických sbírek) a na činnost literárně-historickou a kritickou, případně pedagogickou. Křivánkova poezie se od počátku vyznačovala sklonem k meditaci, k niternosti, k reflexi milostných a partnerských vztahů, případně k reflexím filozoficko-přírodním a kosmickým.

Křivánkova literárně-historická činnost, kritická a interpretační tvorba je doplněna překlady z angličtiny. Autorsky se podílel na řadě lexikografických publikací, na Slovníku české literatury 1970 – 1981, Slovníku světových literárních děl či na Lexikonu české literatury II.

Vladimír Křivánek žije v Praze.

 

Vladimír Křivánek, foto: Zdeněk Lebl

Rozhovor s Vladimírem Křivánkem

17.04.2009 Rozhovory

S předsedou Obce spisovatelů o financování kultury, mladých autorech a o tom, jak českou literaturu vyvážet do Evropy.

Celý článek >
CZ | EN