Archivy | Autoři | Vladimír Páral

Vladimír Páral Česká republika    FSP 2011

Vladimír Páral

Vladimír Páral se narodil roku 1932 v Praze. Vystudoval chemické inženýrství a třináct let pracoval v průmyslu, naposledy ve výzkumu sexuálních hormonů. Procestoval Indii, Čínu, Nepal, střední Asii, Spojené státy a Kanadu.

V šedesátých letech se stal jedním z nejčtenějších českých spisovatelů, ve svých románech vynalezl zcela originální takzvaný „technologický styl psaní".

Napsal čtrnáct románů, z nichž sedm bylo zfilmováno. Mezi jeho nejznámější díla patří Katapult, Profesionální žena, Milenci a vrazi a Kniha rozkoši, smíchu a radosti.

Vladimír Páral žije v Praze a v Mariánských Lázních. 

Vladimír Páral, foto Petr Machan, PWF 2011

Vladimír Páral: Milenci a vrazi

19.05.2011 Texty

ukázku ze slavného románu Vladimíra Párala, který na 21. Festivalu spisovatelů Praha četla Kateřina Winterová

Celý článek >

Vladimír Páral © Petr Machan, PWF 2011

Rozhovor s Vladimírem Páralem

01.05.2011 Rozhovory

S Vladimírem Páralem bývají rozhovory vždy netradiční, a to především díky jeho smyslu pro téma sexuality, kterého se nevzdá za žádné okolnosti. I tentokrát jsme začali na jeho domovském hřišti. Největší překvapení mi ale přichystal už předtím, když mne z  Karlova náměstí zavedl do klidu nemocniční čekárny, kde se celý náš rozhovor odehrál. Zatímco se vedle nás střídali pacienti, pan Páral přecházel od žoviálního přednesu k teatrálním gestům dodávajícím jeho zpovědi rozměr velké architektury. A velkých slov se vskutku nebál.

Celý článek >
CZ | EN