Archivy | Autoři | William Styron

William Styron Spojené státy americké    FSP 2000

William Styron

Brilantní prozaik a nositel Pulitzerovy ceny se narodil 11. července v roce 1925 ve Virginii. Po skončení 2. světové války, jíž se aktivně zúčastnil, vystudoval Dukeovu univerzitu a krátce působil v několika nakladatelstvích jako redaktor a editor. Rok pak strávil v Paříži, kde spoluzakládal prestižní časopis The Paris Review. Touha po tvůrčí práci jej nakonec nasměrovala k profesi spisovatele.

Styronova tvorba, ovlivněna jižanskou tematikou Williama Faulknera, ztvárňuje s tragickým podtónem křehkost lidského osudu. Jak Styron sám přiznává, většina jeho prací je postavena na autobiografických zkušenostech. I proto se stalo jeho nejslavnější dílo, Sophiina volba, terčem kritiky - realitu koncentračních táborů totiž Styron na vlastní kůži nikdy nezažil. Styron se vždy hájil tím, že se nechal inspirovat svou návštěvou v Osvětimi v roce 1974, kdy si všechny reálie včetně očitých svědectví pečlivě prostudoval.

Za více než půlstoletí napsal Styron čtyři romány, všechny se staly neodmyslitelnou součástí literární klasiky a zároveň inspiračním zdrojem. Kromě Pulitzerovy ceny je rovněž nositelem literárních ocenění American Book Award za rok 1980 a o devět let později získal National Magazine Award.

Klasik americké literatury William Styron zemřel v listopadu 2006.

William Styron

Zemřel William Styron

08.11.2006 Články

Významný americký spisovatel generace pokračovatelů Ernesta Hemingwaye a Williama Faulknera. Autorovi slavných románů bylo jedenaosmdesát let. V roce 2000 přijal Styron pozvání Michaela Marche k účasti na 10. ročníku mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha. Událost provázející autorovu návštěvu popsal deník MF Dnes následovně: „Atmosféra před začátkem jeho večerního čtení připomínala někdejší „knižní čtvrtky" osmdesátých a sedmdesátých let, kdy čtenáři, namačkáni ve frontách, čekali před knihkupectvími dlouhé hodiny na těch nemnoho titulů, o nichž se vědělo, že stojí za to."

Celý článek >

William Styron

Rozhovor s Williamem Styronem

18.12.2000 Rozhovory

Autor románu Sophiina volba William Styron, prominentní host mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha, poskytl den před svým odletem z České republiky, rozhovor Lidovým novinám. Ptal se Vladimír Ševela.

Celý článek >
CZ | EN