Archivy | Autoři | Winfred Georg Sebald

Winfred Georg Sebald Německo    FSP 1999

Winfred Georg Sebald

W. G. Sebald se narodil roku 1944 ve Wertachu im Allgäu v Bavorských Alpách. Po studiích ve Freiburgu a ve Švýcarsku nastoupil jako universitní lektor v Manchesteru. Od roku 1970 vyučuje moderní německou literaturu na universitě v anglickém Norwichi. „Sebaldovy příběhy jsou fascinující směsicí fikce, autobiografie a historie, odvíjející se s melancholií tvořenou fragmenty roztříštěných světů.“

V osmdesátých let začal úspěšně publikovat ve Velké Británii, USA (podporovala jej Susan Sonntag) a Francii, byl zmiňován jako možný adept na Nobelovu cenu za literaturu. Známý byl svým tzv. Sebald-soundem, který nezaměnitelně stíral hranice mezi vědou a literaturou. „Sebaldovy příběhy jsou fascinující směsicí fikce, autobiografie a historie, odvíjející se s melancholií tvořenou fragmenty roztříštěných světů.“

Napsal mimo jiné trilogii básní Podle přírody (1988), Závrať (1990) – soubor čtyř básní částečně pojednávajících o Kafkovi, Stendhalovi a Robertu Walserovi, Saturnovy prstence (1995). Knihou Emigranti (1992) si zajistil literární věhlas a získal za ni Berlínskou cenu za literaturu, Cenu Literatur Nord a vyznamenání Johannese Brobowského.

W. G. Sebald byl hostem Festivalu spisovatelů Praha v roce 1999. O dva roky později vydal knihu Austerlitz, která se setkala s velkým ohlasem veřejnosti i kritiky. Bohužel krátce po vydání W. G. Sebald zemřel při autonehodě. In memoriam byl vyznamenán dalšími cenami, např. Literární cenou města Brémy či Wingate Literary Prize 2002.  

 

Winfred Georg Sebald: Saturnovy prstence

13.08.2012 Ukázky

Román Die Ringe des Saturn napsal německý prozaik v roce 1995. V českém překladu Radovana Charváta knihu letos vydalo nakladatelství Paseka.

Celý článek >
CZ | EN