Archivy | Autoři | Wolf Biermann

Wolf Biermann Německo    FSP 2009

Wolf Biermann

Básník Wolf Biermann, jeden z umlčovaných hrdinů studené války, se narodil roku 1936 v  Hamburku. Jako syn německého komunisty zavražděného v Osvětimi emigroval roku 1953 – „v nezlomené pokoře“ – do východního Berlína – „zpívat a protestovat“ – v divadle Bertolda Brechta.

„Milovat dokážu jen to, co smím svobodně opustit.“

Wolf Biermann si získal oblibu jako písničkář svými satirickými texty a baladami – jak se ale postupně stavěl k režimu kritičtěji, socialistická vláda mu po roce 1962 víceméně zakázala veřejně vystupovat – a konečně roku 1976 – po oficiálně povoleném koncertě v Kolíně nad Rýnem – byl Biermann teatrálně zbaven východoněmeckého občanství a „vycestován“ do exilu.

„Nemlčím o svém mlčení.“

Neúnavný Wolf Biermann – autor nespočetných básní a písňových textů – se v roce 1989 do východního Berlína vrátil a o osm let později mu zde bylo uděleno čestné občanství.

„Ještě stále – vychází slunce. I temná noc se ještě – stále odehrává.“

Wolf Biermann žije v Hamburku.

Wolf Biermann

Wolf Biermann: Zprávy

08.07.2009 Ukázky

pro Festival spisovatelů Praha přeložil Luboš Snížek

Celý článek >

Wolf Biermann

Wolf Biermann: Válka o svobodu tady bude pořád

01.07.2009 Rozhovory

Občas o něm někdo řekne, že je to německý Dylan. Není: přinejmenším na něm není nic z Dylanovy zasmušilosti a pár veršů z Heineho básně, ke které se hlásí, s chutí a patosem zarecitoval.

Celý článek >

Wolf Biermann

Kdo slibuje ráj, je masový vrah

11.06.2009 Rozhovory

Písničkář a básník Wolf Biermann, symbol německo-německých dějin, poskytl MF DNES rozhovor před svou pražskou návštěvou.

Celý článek >

Wolf Biermann

Rozhovor s Wolfem Biermannem

28.03.2009 Rozhovory

„Je to absurdní – věřím v lidi“

Celý článek >
CZ | EN