Archivy | Autoři | Zdena Salivarová

Zdena Salivarová Česká republika    FSP 1991

Zdena Salivarová

Prozaička, překladatelka z francouzštiny a spoluzakladatelka exilového nakladatelství '68 Publishers se narodila 21. října 1933 v Praze. Vystudovala dramaturgii na Filmové akademii múzických umění v Praze. V šedesátých letech působila jako zpěvačka a herečka v pražské Laterně Magice a divadle Paravan.

V roce 1969 doprovázela svého muže na jeho přednáškovém turné po USA, z této cesty se již domů nevrátili. Emigrovali do kanadského Toronta a v roce 1978 byli zbaveni československého občanství.

V roce 1971 pak Salivarová a Škvorecký založili legendární nakladatelství '68 Publishers, kde vydávali především české knihy, které nemohly vycházet v komunistickém Československu. Tomuto nakladatelství věnovala Salivarová dvacet let života, knihy nejen vybírala, ale s manželem i sami tiskli. V období totality vyšlo zásluhou nakladatelství na 224 knih.

Autorsky debutovala v roce 1968 povídkovým souborem Pánská jízda. Následující román Honzlová, vydaný v Torontu v roce 1972, nese autobiografické prvky. O pět let později vychází v ´68 Publishers Samožerbuch. Zdena Salivarová v ní společně s Josefem Škvoreckým líčí historii nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Zatím poslední vydanou knihou autorské dvojice Salivarová - Škvorecký je Setkání v Torontu, s vraždou z roku 2006.

Zdena Salivarová získala v roce 1976 cenu Egona Hostovského, roku 1990 byla společně s Josefem Škvoreckým poctěna Řádem bílého lva za zásluhy o českou literaturu ve světě a o tři roky později jí byl udělen čestný doktorát Torontské univerzity za literární a nakladatelskou činnost.

Zdena Salivarová žije v Torontu.

 
CZ | EN