Česko-americké století

Část Festivalu spisovatelů Praha se v roce 2013 uskutečnila v Pittsburghu, k výročí 95 let od podepsání zakládající dokumentu Československa. Už dubnová, pražská část festivalu poukázala v rámci hlavního motta Zrození národů na velmi diskutované téma české státnosti.


„Národ je organizací kulturní, stát organizací politickou“, připomněl na Festivalu spisovatelů v Praze Michael March, slova Tomáše Garrigue Masaryka, prvního československého prezidenta. Právě zvolené téma Zrození národů  v Pittsburghu odkázalo k důležitému datu českých a sloveských dějin, kterým je 95. výročí od podepsání Pittsburské dohody.                                                                            

Ve spolupráci s Point Park University v Pittsburghu, s představiteli města Pittsburgh a státu Pensylvánie, Senátem České republiky Festival připravil sérii setkání za účasti českých a slovenských krajanů ve Spojených státech. Uskutečnila se řada autorských čtení, diskuzí, setkání i společenských událostí. Podařilo se zviditelnit významné české spisovatele, v Pittsburghu se představila např. spisovatelka Eda KriseováMartin Vopěnka nebo ekonom Tomáš Sedláček

Vzácným hostem pak byl americký spisovatel E. L. Doctorow, který v rámci autorského večera představil svůj román Andrew´s Brain.

Během autorských večerů se představila indická spisovatelka Anita Desai či Hamdy el-Gazzar, autor pocházející z Egypta, který se rovněž zúčastnil diskuze na téma „Svoboda literatury“ spolu s Edou KriseovouHenry Reesem, ředitelem City of Asylum v Pittsburghu a Martinem Vopěnkou

Historičky Mary HeimannováJehnie Reisová a ředitel slovenských studií na University of Pittsburgh Martin Votruba diskutovali o významu Pittsburské dohody a jejím vlivu na další osudy česko-slovenského národa. Dohoda se později stala předmětem sporů mezi historiky, nicméně položila základy ke vzniku společného státu Čechů a Slováků. 

.

.

 

.

CZ | EN