Archivy | Autoři | Inderjit Badhwar

Inderjit Badhwar Indie    FSP 2017

Inderjit Badhwar – ten drsný, bojovný a nezkrotný žurnalista – kombinuje odvahu s něžnou prózou o sněžném leopardovi. Narodil se v roce 1943 v indickém Ujhani a pochází z patricijské linie súfijských básníků, kaligrafů, perských učenců, maharádžů, spisovatelů, esejistů a vůdců jako George Orwell.

„Když Orwell posílal své zprávy ze Španělské občanské války, módní britský probolševický tisk odmítl tisknout jeho příběhy, protože nemohl pochopit záměr socialisty odhalujícího pokrytectví sovětské mašinérie, která ve skutečnosti podporovala fašistu Franka, jehož armáda decimovala síly socialistů. Odtud ten výrok: ,Revoluce požírá své vlastní děti.’

Inderjit Badhwar, nenapravitelný a zarputilý internacionalista, se přestěhoval do Spojených států, kde v New Yorku pracoval pro Nadaci Twentieth Century a jako redaktor Federal Times ve Washingtonu, D. C. Jako spoluautor sloupku „Washington Merry-go-round“ byl v roce 1975 spolu s legendárním Jackem Andersonem nominován na Pulitzerovu cenu za investigativní práci.

Po návratu do Indie redigoval přední asijský zpravodajský týdeník India Today, řídil G-files, první indický časopis zaměřený na vládu a byrokracii, a stal se výkonným producentem a zpravodajským moderátorem televizních pořadů. V současnosti vede časopis India Legal.

„Většina indických médií dnes poklonkuje nějakému perfidnímu silnému vůdci, nějaké bigotní figuře, což je od doby, co se tato země stala konstituční sekulární republikou, něco nepředstavitelného.“

První román Inderjita Badhwara Voňavkárna  (The Chamber of Perfumes) – nemanželské dítě Maupassanta, Manna, Sartra a Henryho Millera – vyšel v roce 2004 a měl velký úspěch.

Inderjit Badhwar žiji v Dillí.

Inderjit Badhwar: Pokoj s vůněmi /ukázka/

30.11.2017 Ukázky

Ukázka z románu indického novináře Inderjita Badhwara, ze kterého četl na Festivalu spisovatelů Praha 2017. 

Celý článek >

Profil autora: Inderjit Badhwar

11.07.2017

Inderjit Badhwar, cenami ověnčený spisovatel a novinář, stojí nyní v čele časopisu Gfiles, který se jako první v Indii zabývá vládními záležitostmi a byrokracií. Vystudoval nejprestižnější školu žurnalistiky na světě, Kolumbijskou univerzitu, a vypracoval se na uznávanou osobnost. Se Seymourem Hershem ho pojí přátelství a profesně se mnohokrát dělili o nominace na Pulitzerovu cenu. 

Celý článek >
CZ | EN