Archivy | Autoři | Adrian Notz

Adrian Notz Švýcarsko    FSP 2007

Adrian Notz

Adrian Notz se narodil roku 1977 v Curychu. Studoval na uměleckých školách v Brémách a Curychu, kde v současné době působí jako koordinátor výstav a ředitel mezinárodních projektů v Cabaret Voltaire, původním Dada projektu, založeném Tristanem Tzarou v roce 1916.

Notz je také kurátorem každoročního „Symposium Merzbau” a výstavy „Dada East: Rumuni v Cabaret Voltaire”.

Adrian Notz

Dada je jako terorismus

14.09.2011 Rozhovory

Na konci curyšské Spielgasse stojí dům, v němž dadaisté založili 5. února 1916 slavný Kabaret Voltaire. Pronajali si horní patro restaurace Meirei. Po téměř století tady je galerie s uměleckou kavárnou. Známý squater Mark Divo spolu s dalšími umělci zasquatovali objekt Kabaretu v roce 2002, aby zabránili pojišťovně zřídit zde galerii a nákupní centrum. Iniciativě na záchranu historicky významné budovy nakonec pomohla společnost Swatch, která zaplatila nájem.
Adrian Notz (1977) je kurátorem zdejších výstav, z níž ta poslední Dada East zahájí 3. června v galerii Smečky Festival spisovatelů Praha 2007.

Celý článek >

Adrian Notz

Adrian Notz: Dada East v Kabaretu Voltaire

08.05.2007 Dada East?

Oficiálně se dadaismus zrodil 5. února, kdy Hugo Ball a Emme Henningsová otevřeli literárně-umělecký Kabaret Voltaire v restaurantu Meierei, Spiegelgasse 1, Curych. Ve svém deníku „Flight out of time” (Únik z času) Hugo Ball popisuje legendární otevírací večer následovně: “Kolem šesté hodiny, když se ještě pilně pracovalo a rozvěšovaly se plakáty, se objevila delegace čtyř orientálně vypadajících malých mužíků. Nesli si portfolia a obrazy a neustále se zdvořile ukláněli. Představili se:

Celý článek >
CZ | EN