Archivy | Autoři | Affinity Konar

Affinity Konar Spojené státy americké    FSP 2017

Nechtěla posedávat u bazénu v Los Angeles – Affinity Konarová zkoumá hodinu vlka – divokou krutost holokaustu vsazenou do nelidského srdce Josefa Mengeleho, Osvětimské bestie, jehož experimenty znamenaly smrt.

Hlas a jazyk jsou vstupními body románu Mischling, příběhu sester, dvojčat, které se v roce 1944 ocitly v Osvětimi jako pokusné objekty v takzvané Mengeleho ZOO. Kromě toho, že jsou zbaveny identity, jež je nahrazena břemenem viny a bolesti, je obklopují hrůzy mysteriózní přitažlivosti slova mischling – nacistického právního výrazu k označení osoby smíšeného židovského a árijského původu.

„Nechtěla jsem zakrývat muka, ale chtěla jsem ukázat, jak by někdo mohl zakrývat muka, aby dokázal přežít.“

Affinity Konarová se narodila v roce 1978 a vyrůstala v Kalifornii. Mnoho let si chtěla změnit své hippiesovské křestní jméno, ale když se dozvěděla, že by to mohlo být „dobré jméno pro spisovatelku“, vzala jej na milost.

Ve svém prvním románu Ilustrovaná verze věcí  (The Illustrated Version of Things) „vymyslela zvučný jazyk, brilantní a napůl šílený“. U románu Mischling se počítá s vydáním ve třiceti zemích.

Affinity Konarová žije v Los Angeles.

Affinity Konar: Jazyk hraje v mém životě esenciální roli

30.11.2017 Rozhovory

Markéta Kaňková pro Český rozhlas Vltava. 

Celý článek >

Drsný svět zasněné básnířky Affinity Konar

16.05.2017 Články

Americká spisovatelka Affinity Konarová k sobě přitáhla mezinárodní pozornost románem Mischling (2016)příběhem židovských dvojčat Perly a Staši, které po transportu do Osvětimi v roce 1944 padnou do spárů „anděla smrti“ doktora Mengeleho a stanou se jedněmi z mnoha obětí jeho zvrácených pokusů prováděných v zájmu vědy. Krutá válečná léta, koncentrační tábor, ostnatý drát, rozbořená města a spálená zem – téma románu, jenž si v literárních kruzích vysloužil mnoho nadšených ohlasů, se zdá být jasné. Avšak zaškatulkovat Konarovou jako válečnou autorku píšící o holocaustu by bylo příliš jednoduché.

Celý článek >
CZ | EN