Archivy | Autoři | Aharon Shabtai

Aharon Shabtai Izrael    FSP 2006

Aharon Shabtai

Básník a překladatel Aharon Shabtai se narodil v roce 1939. Studoval řečtinu a filozofii na Hebrew University, Sorbonně a v Cambridge. Je obdivovatelem divadelního umění, které také vyučoval.

Napsal více než patnáct básnických sbírek, z nichž si zaslouží zmínku zejména Our Land: Collected Poems 1987–2002. Sbírka básní J´accuse se dotýká období šesti let složité izraelské skutečnosti, počínaje zvolením Benjamina Netanyahu Ministerským předsedou Izraele v roce 1996 a konče nezákonnými popravami druhé intifady.

Anglické překlady Shabtaiovy poezie vycházejí v mnoha časopisech, např. v The American Poetry Review, The London Review of Books, Parnassus in Review, a dalších. Rozsáhlý výběr jeho básní Love & Selected Poems byl publikován listem Sheep Meadow Press v roce 1997.

Aharon Shabtai se proslavil nejen poezií, ale také uměním překladu. Za tuto činnost získal v roce 1993 významné ocenění.

V současné době přednáší na univerzitě v Tel Avivu.

Aharon Shabtai

Aharon Shabtai: I dýmky musí někdy odpočívat

25.01.2008 Rozhovory

V rozhovoru s Michalem Procházkou

Celý článek >

Aharon Shabtai

Mizerné časy

25.01.2008 Ukázky

Aharon Shabtai

Celý článek >

Aharon Shabtai

Svému příteli

25.01.2008 Ukázky

Aharon Shabtai

Celý článek >

Aharon Shabtai

Aharon Shabtai: J'accuse

18.01.2008 Články

Sbírka J´accuse (Žaluji) hebrejského básníka Aharona Shabtaiho pokrývá období šesti let, od zvolení Benjamina Netanyahu ministerským předsedou Izraele v roce 1996 přes záškodníky, zákazy vycházení, lynčování, obléhání, sebevražedné pumové útočníky, pouliční přepadení a nezákonné popravy druhé intifady. Toto povstání začalo 28. září 2000.

Celý článek >
CZ | EN