Archivy | Autoři | Arnon Grunberg

Arnon Grunberg Nizozemsko    FSP 2020, 2019, 2015, 2012, 2007

bez popisku 24316
...
Arnon Grunberg je jedním z nejrafinovanějších provokatérů světové literatury. Narodil se roku 1971 v Amsterdamu v německo-židovské rodině. Odešel z Holandska, aby svými neustálými vpády do srdce temnoty hrál na nervy širšímu publiku.
...
„Potřebuji nepřátele – bez nepřátel není identity.“

Pobýval v Nepálu či Bělorusku, mohli jsme ho potkat jako číšníka nebo maséra v Bukurešti, inkognito pracoval v bavorském hotelu. Dostal se do Guantánama, navštívil jednotky 
v Afghánistánu a Iráku. Není jen skvělý prozaik, ale také novinář.

„Rád pozoruji. V každém spisovateli se ukrývá špión.“

Jeho přirozená spřízněnost s Isaacem Babelem nespočívá jen v podobných brýlích, ale v lásce k životu, surové a vždy vítězící. Jako Aharon Applefeldem, Primo Levi nebo Philip Roth patří k velkým židovským autorům
V českém překladu Veroniky ter Harmsel Havlíkové vyšly romány Modré pondělky (1999, Aurora), Statisté (2000, Aurora), Gstaad (2015, Dybbuk) a Mateřská znaménka (2017, Dybbuk). Magda de Bruin-Hüblová přeložila knihy Fantomová bolest (2006, Argo) a Tirza (2009, Argo).  Mezi jeho nové knihy patří romány Dobří muži a Okupovaná území, sbírka reportáží Pokojské a vojáci a antologie skutečných vzpomínek Prožili jsme Auschwitz.

Arnon Grunberg žije a tvoří v New Yorku.

Arnon Grunberg na FSP 2019 (foto: Tereza Kunderová)

Arnon Grunberg: Štěstí je možnost úniku

12.11.2019 Články

Rok 2017 strávil prací na jatkách, pracoval jako uklízeč v bavorském hotelu, navštívil americké vojáky v Afganistánu. Arnon Grunberg se nechává dobrovolně „uvěznit“, aby zkoumal uzavřená místa a jejich obyvatele. V roce 2018 prožil několik týdnů v hospici Zuiderlicht v Belgii. Právě o tomto pobytu pojednává následující článek. 

Celý článek >

Brusel není žádné monstrum, říká nizozemský spisovatel Arnon Grunberg

08.12.2015 Rozhovory

Arnon Grunberg (1971) se nebojí kontroverzních námětů. Svůj román Gstaad (přeložila Veronika ter Harmsel Havlíková, Dybbuk 2015) původně raději vydal pod pseudonymem a i dnes může tento text působit jako určitá obhajoba zvrácenosti. Grunberg ovšem kromě krásné literatury píše i reportážní knihy – například ze svých pobytů u nizozemských vojáků v Afghánistánu a v Iráku. V Praze byl jako host Festivalu spisovatelů.

Celý článek >

Arnon Grunberg: Vítej doma

24.11.2015 Autoři

Arnon Grunberg četl na 25. ročníku Festivalu spisovatelů Praha povídku Vítej doma, kterou přeložila Veronika ter Harmsel Havlíková.

Celý článek >

foto: Petr Machan

Marek van der Jagt: Bavorská boule

10.07.2012 Ukázky

z nizozemského originálu přeložila Veronika Havlíková

Celý článek >

Arnon Grunberg, foto: Petr Machan

Arnon Grunberg: Paxodol

11.05.2012 Ukázky

Sekretářka Julese Poitevina Američanovi už třikrát říkala, že má poslat e-mail, ale on jí pokaždé odpověděl, že trvá na tom, aby mluvil s profesorem Poitevinem osobně. Nakonec se rozhodla, že profesora vyruší.

Celý článek >

Arnon Grunberg

Portrét Arnona Grunberga

03.12.2011

Málokomu se povede získat dvakrát stejnou prestižní cenu za nejlepší literární debut. Arnonu Grunbergovi se to podařilo, a cesta jakou k tomu došel, tvoří milník ve vnímání autorské osobnosti v současné holandské literatuře.

Celý článek >

Arnon Grunberg

Neustále provokující Arnon Grunberg

07.12.2009 Články

Arnon Grunberg plní stránky světových magazínů. Jeho nový román Tirza se objevil i ve francouzském vydání časopisu Elle.

Celý článek >
CZ | EN