Archivy | Autoři | Assia Djebar

Assia Djebar Alžírsko    FSP 2010

Assia Djebar

Assia Djebar, vlastním jménem Fatma Zohra Imalhayene, úspěšná alžírská spisovatelka a kandidátka Nobelovy ceny za literaturu, se narodila roku 1936 v alžírském přístavním městě Cherchellu. Odvrátila se od středozemí svatého Augustina a věnuje se složitému postavení muslimských žen a jejich snaze o sociální emancipaci.

Djebar, podobně jako Frantz Fanon či Albert Camus, nesnáší nízkost ustrnulého nacionalismu. Procítěným způsobem zachycuje obraz francouzského kolonialismu  v době Alžírské války a hlas alžírských žen.

Po vyhlášení nezávislosti Alžíru byla Assia Dejbar kritizována, neboť namísto rodné arabštiny psala dál francouzsky. Aby otupila ostří, věnovala se studiu arabštiny a ve svých pozdějších románech používá francouzštinu jako prostředek k vyjádření arabských rytmů.

Její první román Žízeň vyšel v roce 1957. K dalším dílům patří Láska, la fantasia (1985), Alžírská běloba (1996), (2002) a soubor povídek Alžírské ženy u sebe doma, Oran, mrtvý jazyk (1997).

Za svůj film La Nouba des femmes du mont Chenoua získala Assia Djebar v roce 1979 mezinárodní cenu kritiky v Benátkách. V roce 2005 byla jako vůbec první muslimská žena přijata do prestižní Francouzské akademie.

Assia Djebar zemřela 7. února 2015.

Assia Djebar

Psaní jako výkřik za umlčené ženy

11.08.2010 Rozhovory

Když je Djebar deset, její otec, vesnický učitel, zpřevrátí ustálené pořádky tím, že jí, muslimské dívce na vdávání, umožní dál chodit do školy. Stává se žačkou v lyceu v Blidě. Zdi internátu však proti očekávání skrývají všechna kouzla svobody pro tu, která se na prázdniny musí vracet do úplně jiného uzavření - za svou stejně starou sestřenicí, jež musí od svého desátého roku žít natrvalo ve zdech vlastního domova. "Vždycky jsem si říkala, že mě mohl klidně potkat stejný osud."

Celý článek >

Assia Djebar

Assia Djebar: Nůba žen z hor Šenúa

20.05.2010 Články

Film Assie Djebar můžete zhlédnout ve čtvrtek 20. května na Filmové přehlídce „Kacířství a rebelie" v kině Aero.

Celý článek >

Assia Djebar

Někdy svět na pár sekund laskavě zadrží dech

10.03.2010 Články

Setkání s Assií Djebar lze považovat za štěstí. Ne kvůli její slávě, ale kvůli tomu že je hodně zaneprázdněná. Platí za nejznámější autorku Maghribu. Je členkou Francouzské akademie. Přednáší na univerzitě v New Yorku. Získala Mírovou cenu německých vydavatelů a knihkupců.

Celý článek >

Assia Djebar

Assia Djebar: Arabská dívenka poprvé na cestě do školy

26.01.2010 Ukázky

úryvek z románu Láska, la fantasia (1985)

Celý článek >

Assia Djebar

Svatba minulosti s duší světa

15.01.2010 Články

Několik zamyšlení nad historií v narativním díle Assii Džebarové.

Celý článek >

Assia Djebar

Assia Djebar: Paměť žen

14.01.2010 Rozhovory

Rozhovor pro Magazine littéraire přeložila Kateřina Štěpančíková.

Celý článek >
CZ | EN